Results of Qualifying

2017 Qualifying Results Coming Soon

 

RESULTS OF THE QUALIFYING RACES

Crews which have qualified for the Regatta are listed in alphabetical order. Those which failed to qualify are listed in order of the time they took to complete the course.

The Remenham Challenge Cup
The Remenham Challenge Cup

Qualified


14
Molesey Boat Club
16
Oxford Brookes University
18
Oxford University Women's Boat Club and Reading Rowing Club

Did not Qualify


12
Imperial College London
7:44.2
21
Thames Rowing Club
7:46.9
23
University of London
7:48.1
15
Newcastle University
7:50.5
22
The Tideway Scullers' School
7:59
24
University of Worcester and Worcester Rowing Club
8:10.4
9
Fulham Reach Boat Club
8:14.4
8
Exeter University
8:15.3
25
Upper Thames Rowing Club
8:7.8
17
Oxford Brookes University 'B'
8:9.7
10
Green Lake Crew, U.S.A.
9:15.6
The Thames Challenge Cup
The Thames Challenge Cup

Qualified


32
Auriol Kensington Rowing Club
36
Cantabrigian Rowing Club
38
City of Bristol Rowing Club
40
City of Oxford Rowing Club
48
Kingston Rowing Club
52
London Rowing Club 'B'
55
Marlow Rowing Club
58
Molesey Boat Club 'B'
60
Nonesuch Boat Club
71
Sabrina Rowing Club
72
St. Neots Rowing Club
76
Thames Rowing Club 'B'
82
Ursus Boat Club

Did not Qualify


78
Twickenham Rowing Club
7:21.8
83
Vesta Rowing Club 'A'
7:21.8
54
Maidenhead Rowing Club
7:23.9
44
Exeter Rowing Club
7:24.9
53
London Rowing Club 'C'
7:25
42
Curlew Rowing Club
7:26.5
77
Thames Rowing Club 'C'
7:26.8
56
Marlow Rowing Club 'B'
7:27.1
65
Reading Rowing Club
7:27.2
50
Lea Rowing Club
7:27.5
35
Cambridge '99 Rowing Club
7:28.7
61
Nottingham & Union Rowing Club
7:29
37
Cardiff City Rowing Club
7:29.2
33
Bedford Rowing Club
7:29.9
81
Upper Thames Rowing Club 'B'
7:30
43
Dart Totnes Amateur Rowing Club
7:31.1
85
Walton Rowing Club
7:34.9
62
Parr's Priory Rowing Club
7:37.3
64
Quintin Boat Club 'B'
7:37.5
84
Vesta Rowing Club 'B'
7:43.5
39
City of Cambridge Rowing Club
7:44.8
68
Royal Air Force Rowing Club
7:57
47
HSBC Rowing Club
8:12
The Temple Challenge Cup
The Temple Challenge Cup

Qualified


91
Clare Boat Club, Cambridge and Hughes Hall Boat Club, Cambridge
94
Cornell University 'B', U.S.A.
110
Imperial College London 'B'
117
Liverpool University
122
Nottingham Trent University
125
Oxford Brookes University 'C'
133
St. Paul's School
141
University College London
148
University of London 'B'
150
University of Michigan 'B', U.S.A.
156
Westminster School

Did not Qualify


105
Grand Valley State University, U.S.A.
7:16.9
126
Oxford Brookes University 'D'
7:18.4
136
Shiplake College
7:19.3
135
Sheffield University
7:19.6
99
Eton College 'A'
7:20.1
127
Pembroke College, Cambridge
7:20.2
111
Imperial College London 'C'
7:20.9
151
University of Warwick 'A'
7:21.5
132
St. Paul's School 'A'
7:21.6
157
Wolfson College, Oxford
7:24.1
138
Southampton University
7:25.1
88
Bournemouth University
7:26.1
106
Hampton School
7:26.3
131
St. Aidan's College, University of Durham
7:27.4
116
Lady Margaret Boat Club and Robinson College, Cambridge
7:30.1
145
University of Bristol 'B'
7:30.5
100
Eton College 'B'
7:35.1
95
De Montfort University
7:35.3
108
Heriot Watt University
7:35.4
103
Exeter University 'B'
7:36.6
130
Royal Holloway, University of London and St. Barts & The Royal London Hospitals, London
7:37
89
Cardiff University
7:37.4
140
The London Oratory School
7:37
152
University of Warwick 'B'
7:38.5
137
Shrewsbury School
7:38.8
113
King's College School, Wimbledon
7:38.9
101
Eton College 'C'
7:40.1
142
University College London 'B'
7:41.3
128
Queens' College, Cambridge
7:41.4
153
University of Warwick 'C'
7:43.7
155
University of Worcester
7:47.1
87
Bedford School
7:53
129
Reading Blue Coat School
7:56
154
University of Warwick 'D'
7:59.8
112
Jesus College, Cambridge
7:59.9
97
Dulwich College
8:4.8
121
Norwegian School of Economics and Business Administration, Norway
9:2.5

Withdrawn


90
Churchill College, Cambridge and Wolfson College, Cambridge
115
Koninklijke Studenten Roeivereeniging Njord, Holland
120
Newcastle University 'B'

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


139
The King's School, Chester
The Princess Elizabeth Challenge Cup
The Princess Elizabeth Challenge Cup

Qualified


159
Abingdon School
162
Boston College High School, U.S.A.
163
Brunswick School, U.S.A.
168
Claires Court School
172
Great Marlow School
175
Jesuit College Preparatory School of Dallas, U.S.A.
178
Latymer Upper School
185
Pangbourne College
189
St. George's College

Did not Qualify


179
McCallie School, U.S.A.
7:11.4
170
Emanuel School
7:16
204
Yarm School
7:17.1
181
Millfield School
7:18.5
160
Bedford Modern School
7:20.9
199
The Oratory School
7:20.9
165
Canford School
7:22
164
Bryanston School
7:25.3
182
Monkton Combe School
7:25.3
166
Cheltenham College
7:25.8
197
The King's School, Worcester
7:31.9
177
Kingston Grammar School
7:5.2
194
Sir William Borlase's Grammar School
7:7.1

Withdrawn


202
Whitgift School
The Visitors' Challenge Cup
The Visitors' Challenge Cup

Qualified


212
Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland
214
Cambridge University and Goldie Boat Club
218
George Washington University 'B', U.S.A.
223
Newcastle University

Did not Qualify


224
Nottingham University
7:42.6
215
Cambridge University Lightweight Rowing Club
8:3.7

Withdrawn


211
Algemene Utrechtse Studenten Roeivereniging Orca, Holland
219
Imperial College London and The Tideway Scullers' School
222
Molesey Boat Club and Leander Club
230
Utrechtsche Studenten Roeivereeniging Triton and Algemene Groningen Studenten Roeivereniging Gyas, Holland
The Wyfold Challenge Cup
The Wyfold Challenge Cup

Qualified


233
Ardingly Rowing Club
243
Colet Boat Club
246
Exeter Rowing Club
250
HSBC Rowing Club
253
Lady Elizabeth Boat Club, Ireland
255
Leeds Rowing Club
257
London Rowing Club 'B'
258
Maidenhead Rowing Club
263
Molesey Boat Club 'B'
265
Newark Rowing Club
266
Norwich Rowing Club
276
Thames Rowing Club 'B'
284
Tyrian Club
286
Upper Thames Rowing Club 'B'

Did not Qualify


288
Vesta Rowing Club 'A'
7:33.3
260
Maidstone Invicta Rowing Club 'B'
7:33.8
236
Cambridge '99 Rowing Club
7:33.9
269
Nottingham Rowing Club 'B'
7:35.5
267
Norwich Rowing Club 'B'
7:37.4
271
Radley Mariners
7:37.6
247
Globe Rowing Club
7:37.9
241
City of Sheffield Rowing Club
7:38.1
287
Upper Thames Rowing Club 'C'
7:38.3
238
City of Bristol Rowing Club
7:40.3
244
Derby Rowing Club
7:40.6
234
Army Rowing Club
7:40.8
240
City of Oxford Rowing Club
7:40.8
283
Tyne United Rowing Club
7:43.1
239
City of Cambridge Rowing Club
7:43.2
274
Stratford-upon-Avon Boat Club
7:43.9
282
Tyne Amateur Rowing Club 'B'
7:44.2
281
Tyne Amateur Rowing Club 'A'
7:45.7
237
Cantabrigian Rowing Club
7:46.4
293
York City Rowing Club
7:46.6
235
Broxbourne Rowing Club
7:50.5
279
Trentham Boat Club
7:53.3
292
Worcester Rowing Club 'B'
7:53.4
280
Twickenham Rowing Club
7:55.3
270
Putney Town Rowing Club
7:56.1
289
Vesta Rowing Club 'B'
7:59.7
242
City of Swansea Rowing Club
8:10.3
259
Maidstone Invicta Rowing Club 'A'
8:5.2

Withdrawn


264
Monmouth Rowing Club
272
Seeclub Zürich, Switzerland
The Princess Grace Challenge Cup
The Princess Grace Challenge Cup

Qualified


303
Cambridge University Women's Boat Club and Imperial College London
310
Nottingham Rowing Club
319
Saratoga Rowing Association, U.S.A.
324
University of London
325
Wallingford Rowing Club and Glasgow University

Did not Qualify


321
Star and Arrow Club and Henley Rowing Club
8:13.9
305
Durham University and Christiania Roklub, Norway
8:14
315
Reading Rowing Club
8:14.7
306
Edinburgh University
8:23.2
314
Princeton University, U.S.A.
8:26
322
The Tideway Scullers' School 'A'
8:29.3
307
Exeter University
8:36.9
312
Oxford Brookes University
8:38.4
313
Oxford Brookes University and Maidenhead Rowing Club
8:38.9
317
Reading University 'A'
8:40.4
323
The Tideway Scullers' School 'B'
8:42.7
311
Nottingham Rowing Club 'B'
8:50.7

Withdrawn


318
Reading University 'B'
The Prince of Wales Challenge Cup
The Prince of Wales Challenge Cup

Qualified


329
Durham University
331
Edinburgh University and Durham University
335
Leander Club 'B'
339
Newcastle University
340
Nottingham Rowing Club
344
Reading University
351
Tees Rowing Club

Did not Qualify


353
The Tideway Scullers' School and Fulham Reach Boat Club
7:12.2
343
Oxford Brookes University
7:14.6
354
University of Birmingham
7:15.5
341
Nottingham Rowing Club 'B'
7:21.3
332
Hunan Rowing Club, China
7:22
330
Durham University 'B'
7:28.6
352
The Tideway Scullers' School
7:30.4
345
Reading University 'B'
7:30.6
346
Reading University 'C'
7:44
342
Nottingham University
7:47.1
337
Magdalen College, Oxford and Mansfield College, Oxford
7:51.6
336
LVS Ascot Boat Club and Walton Rowing Club
8:13.9
338
Millfield Rowing Club
8:48.3
The Fawley Challenge Cup
The Fawley Challenge Cup

Qualified


378
Kingston Rowing Club
389
Molesey Boat Club
392
Northwich Rowing Club 'B'
401
Star and Arrow Club
403
Thames Rowing Club
414
Westminster School

Did not Qualify


372
Globe Rowing Club
7:17.9
390
Molesey Boat Club
7:19.4
415
York City Rowing Club
7:20.1
402
Star Club
7:23.6
358
Abingdon School 'C'
7:24.9
370
George Watson's College
7:26
410
Tiffin School 'A'
7:26.5
383
Llandaff Rowing Club
7:28
408
The Tideway Scullers' School
7:29.5
412
Tyne Amateur Rowing Club
7:29.9
397
Royal Grammar School, Worcester 'A'
7:30.2
393
Norwich School
7:30.9
404
The Grange School
7:32
364
Durham School 'A'
7:34
360
Broxbourne Rowing Club
7:34.4
357
Abingdon School 'B'
7:34.8
413
Wallingford Rowing Club
7:36.1
367
Eton College 'B'
7:38.1
395
Radley College
7:39.7
376
Hinksey Sculling School 'A'
7:42.1
380
Latymer Upper School
7:42.2
361
City of Bristol Rowing Club
7:43
411
Tiffin School 'B'
7:54.1
377
Hinksey Sculling School 'B'
7:55.3
406
The Leys School 'A'
7:56.1
398
Royal Grammar School, Worcester 'B'
7:56.6
385
Maidstone Invicta Rowing Club
7:57.1
365
Durham School 'B'
8:11.3
362
City of Cambridge Rowing Club
8:24.1
407
The Leys School 'B'
8:51.6

Withdrawn


366
Eton College 'A'
369
Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 e.V. 'B', Germany
374
Henley Rowing Club
379
Kolner Ruderverein von 1877 e.V., Germany
399
Schülerruderverein Kreuzgasse Köln von 1911, Germany, Germany

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


394
Oundle School
The Diamond Jubilee Challenge Cup
The Diamond Jubilee Challenge Cup

Qualified


422
Gloucester Rowing Club
426
Henley Rowing Club 'A'
427
Henley Rowing Club 'B'
432
Latymer Upper School
436
Northwich Rowing Club
440
Pangbourne College
456
The Lady Eleanor Holles School

Did not Qualify


420
Emanuel School
8:27.1
439
Nottingham Rowing Club 'B'
8:27.3
416
Bedford Modern School
8:28.4
452
Surbiton High School
8:28.9
449
Sir William Borlase's Grammar School
8:29.6
441
Putney High School
8:29.7
446
Shiplake College
8:29.8
448
Shrewsbury School
8:33.3
443
St. Edward's School
8:33.4
454
Thames Rowing Club 'B'
8:34.3
445
St Paul's Girls' School
8:34.7
444
St. George's College
8:36.7
459
Wallingford Rowing Club
8:38.3
457
The Lady Eleanor Holles School 'B'
8:41.2
423
Godolphin & Latymer School
8:46
461
Yarm School
8:47.8
450
Sir William Perkins's School 'A'
8:49.7
419
City of Oxford Rowing Club
8:51.4
418
Cheltenham College
8:53.4
455
The King's School, Chester
8:55
433
Llandaff Rowing Club
8:55.3
437
Northwich Rowing Club 'B'
8:55.8
429
Hollowell Scullers 'B'
9:17.5
435
Molesey Boat Club 'B'
9:2.3
458
The Leys School
9:30.8
428
Hollowell Scullers 'A'
9:39.3
431
Kingston Grammar School
9:6.1
417
Broxbourne Rowing Club
9:6.7
451
Sir William Perkins's School 'B'
9:9.3

Withdrawn


424
Green Lake Crew, U.S.A.
The Britannia Challenge Cup
The Britannia Challenge Cup

Qualified


462
Agecroft Rowing Club
467
Henley Rowing Club
469
Kingston Rowing Club
483
The Tideway Scullers' School
485
Tyne United Rowing Club

Did not Qualify


488
York City Rowing Club
8:12
482
Thames Rowing Club 'B'
8:12.1
473
Rob Roy Boat Club
8:12.6
468
Itchen Imperial Rowing Club
8:14.3
475
Royal Navy and Royal Marines Amateur Rowing Association
8:21.9
478
Southampton Coalporters ARC
8:22.5
466
Derby Rowing Club
8:44.1
471
Norwich Rowing Club
8:50.5
465
Deal, Walmer & Kingsdown Amateur Rowing Club
9:24.8

Withdrawn


463
Akademischer Ruderverein Westfalen, Germany
484
The Tideway Scullers' School 'B'
The Prince Albert Challenge Cup
The Prince Albert Challenge Cup

Qualified


490
Choate Rosemary Hall, U.S.A.
494
Edinburgh University 'B'
504
St. Hild & St. Bede College, Durham
508
Strathclyde University
515
University of St. Andrews
516
University of Surrey

Did not Qualify


511
Trinity College, Dublin 'B', Ireland
8:16
517
University of the West of England
8:22.8
502
Newcastle University 'B'
8:23.9
518
University of York
8:32.2
514
University of Kent
8:34.4
505
St. Hild & St. Bede College, Durham and St. Cuthbert's Society, Durham
8:34.7
509
Strathclyde University 'B'
8:34.7
506
St. Paul's School, Concord, U.S.A.
8:41.7
500
New College, Oxford
8:42.7
497
Imperial College School of Medicine, London
8:44.2
499
McCallie School, U.S.A.
8:45.6
507
Sheffield University
8:50.2
513
University of East London
8:55.2
498
Liverpool University
9:30.3
512
University College London
9:5.7
The Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup
The Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup

Qualified


544
A.W. Webb & P.D.K. Robinson (Molesey Boat Club)
541
M. Shi & M. Liang (Hunan Rowing Club, China)
525
P.L. Congdon & S.H. Arnot (Leander Club)

Did not Qualify


524
J.A.H. Clarke & B.S. Cohen (Harvard University, U.S.A.)
8:11.4
543
R. van den Herik & R. Houkes (Roei-en Zeilvereniging De Amstel, Holland)
8:11.9
538
L.D. Redman & B.J. Edwards (Henley Rowing Club)
8:14.5
523
J.C. Casiraghi & P.G. Ghidini (Canottieri Milano and Canottieri Sebino Lovere, Italy)
8:16.3
542
N. Thorn & H. Dertiet (Cambridge '99 Rowing Club)
8:17.7
533
G.H. McKirdy & J.E. Tveit (Oxford University)
8:18.5
520
P. Boyes & W. Aldridge (Nottingham University)
8:28.9
522
L.J.B. Carrington & N.A. Hazell (Oxford University)
8:32.5
539
M.A.C. Richardson & J.R. Sunderland (Curlew Rowing Club)
8:33.1
531
P.G.E. Kerswell-Jensen & M.A. Nisbet (City of Oxford Rowing Club)
8:44.6
537
P.E. Poynter & T.F. Burton (The Oratory Cardinals Rowing Club)
8:57.3

Withdrawn


534
A.M. Partridge & R.C. Hawkins (Oxford Brookes University)

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


530
M.A. Jinks & R.A. Jephcote (Nottingham Rowing Club)
The Double Sculls Challenge Cup
The Double Sculls Challenge Cup

Qualified


562
D.R.N. Neale & S.M. Jacob (Old Collegians Boat Club, Ireland)
566
J.R. Thompson & T.K. Carter (Upper Thames Rowing Club)
557
K. Lorentzen & S. Vinje (Christiania Roklub, Norway)
567
O. Tietz & T.P. McKall (Rob Roy Boat Club)
559
T.D.A.C. Male & M.R. Mitchell (The Tideway Scullers' School and Bexhill Amateur Rowing Club)

Did not Qualify


551
Z. Chen & X. Li (Shanghai Jiao Tong University, China)
10:31.9
568
G.R. Twardy & M.D. Durica (Drexel University, U.S.A.)
8:13.7
565
T.F. Rudkin & B.T. Eames (Rob Roy Boat Club)
8:17.5
564
A.T.M. Rennie & W.P.J. Hoodless (Upper Thames Rowing Club)
8:17.7
558
W.H. Mackworth-Praed & E.J. Barton (Auriol Kensington Rowing Club and Torquay Rowing Club)
8:17.9
561
F.M. Mitchell-Dwelly & J.L. Davies (Earith Sculling Centre)
8:19.6
554
G. Graca & B.T. Pickering (Leicester Rowing Club)
8:37.2
546
C.E.H. Bannister & O.J.C. Partridge (Monmouth Rowing Club and Cardiff University)
8:38.6
555
T.D. Halliday & T.P. Dolby (Peterborough City Rowing Club)
8:42.7
547
A.D. Bird & H.R. Floyd (Upper Thames Rowing Club)
8:49.1
556
R.A. Jephcote & M.A. Jinks (Nottingham Rowing Club)
8:49.8

Withdrawn


550
J.B. Bøhn & T.A. Alhert (Kristiansand Roklubb, Norway)

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


563
T. Oliver & P.W. Doyle (Queen's University, Belfast)
The Diamond Challenge Sculls
The Diamond Challenge Sculls

Qualified


572
D.A. Bell (Molesey Boat Club)
570
G.M. Ansolabehere (Potomac Boat Club, U.S.A.)
577
J.G. Bugajski (Oxford University)
594
R. Knab (Hollandia Roeiclub, Holland)
590
T.H. Graves (Craftsbury Sculling Center, U.S.A.)

Did not Qualify


588
H.W.C. Gallie (Agecroft Rowing Club)
11:23.9
581
S.N.B. Cox (Army Rowing Club)
8:35
591
R.G. Harris (Pangbourne College)
8:40.9
602
D.S. Read (Henley Rowing Club)
8:42.5
575
H. Bond (Vesta Rowing Club)
8:42.5
593
S. Klerauskas (Academia Remigum, Lithuania)
8:45.6
595
G.M. Maxwell (Edinburgh University)
8:46.5
578
S. Byford (Birmingham Rowing Club)
8:46.6
606
J.R.P. Scott (Rob Roy Boat Club)
8:49.9
584
D. Dearlove (Putney Town Rowing Club)
8:51.2
580
A.A. Cowley (Newark Rowing Club)
8:51.7
610
L.A.J. Wells (Army Rowing Club)
8:51.7
589
L. Grainger (Stourport Boat Club)
8:58
599
C.M. Owen (Rob Roy Boat Club)
9:15.9
605
T.W. Scholefield (Loughborough Boat Club)
9:33.2
608
H.-.J. Wagenaar (Cambridge '99 Rowing Club)
9:33.6
601
J.W.G. Plumb (Peterborough City Rowing Club)
9:46.2

Withdrawn


573
N.M.P. Bell (Bath University)
579
T.K. Carter (Upper Thames Rowing Club)
585
S.H.A.M. Dijkstra (Tilburgse Studenten Roeivereniging, Holland)
587
M.F.R. Frankel (Offenbacher Rudergesellschaft Undine, Germany)

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


583
P. D'Agata (Aviron Grenoblois, France), France
603
B. Redman (City of Cambridge Rowing Club)
The Princess Royal Challenge Cup
The Princess Royal Challenge Cup

Qualified


623
M. Madsen (Christiania Roklub, Norway), Norway
617
M.K. Dukarska (Killorglin Rowing Club, Ireland)

Did not Qualify


618
S.C. Duncan (Exeter University)
9:14.7
621
R. Hart-Winks (Edinburgh University)
9:18.2
629
K. Wilkinson-Feller (The Tideway Scullers' School)
9:19
624
S.A.B. Mohamed Rafa'ee, (Singapore Rowing Club, Singapore)
9:23.9
622
L.E. Hart (Oxford Brookes University)
9:35.6
619
E.V. Grant (Yarm School)
9:55.2

Withdrawn


612
F. Bahuaud (Aviron Union Nautique de Lyon, France)
613
G.I. Bailhache-Graham (Henley Rowing Club)
628
S.E. Theodorou (Thames Rowing Club)

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


620
G.H. Hall (Wallingford Rowing Club)
625
S.F.E. Perry (University of London)