Search results

Select a year to search for records
Select a trophy to search for records
FINAL - 2016
H. Obreno, Belgium
beat
A.M.O. Drysdale (West End Rowing Club, New Zealand)
verdict
2 lengths
More information
race
10
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.56*
Finish
7.56
SEMI-FINALS - 2016
H. Obreno, Belgium
beat
S. Broenink (Hollandia Roeiclub, Holland)
verdict
3 1/2 lengths
More information
race
26
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.27
Fawley
4.06
Finish
8.32
A.M.O. Drysdale (West End Rowing Club, New Zealand)
beat
S.S. Nielsen (Danske Studenters Roklub, Denmark)
verdict
3 1/4 lengths
More information
race
28
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.28
Fawley
4.07
Finish
8.32
HEATS - 2016
A.M.O. Drysdale (West End Rowing Club, New Zealand)
beat
T.O. Naske (Rudergesellschaft "Hansa" Hamburg, Germany)
verdict
2 1/2 lengths
More information
race
33
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
3.58
Finish
8.24
H. Obreno, Belgium
beat
G.M. Ansolabehere (Potomac Boat Club, U.S.A.)
verdict
2 lengths
More information
race
37
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.25
Fawley
4.04
Finish
8.48
S. Broenink (Hollandia Roeiclub, Holland)
beat
R. Hrvat (Veslaški Klub Argo Izola, Slovenia)
verdict
2 1/4 lengths
More information
race
43
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26*
Fawley
4.03
Finish
8.25
S.S. Nielsen (Danske Studenters Roklub, Denmark)
beat
R. Knab (Hollandia Roeiclub, Holland)
verdict
3 3/4 lengths
More information
race
63
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
4.00
Finish
8.30
G.M. Ansolabehere (Potomac Boat Club, U.S.A.)
beat
T.H. Graves (Craftsbury Sculling Center, U.S.A.)
verdict
1 length
More information
race
20
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
3.57
Finish
8.18
H. Obreno, Belgium
beat
J.B. Valschaerts (Royal Sport Nautique de Bruxelles, Belgium)
verdict
1 3/4 lengths
More information
race
30
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.03
Finish
8.32
R. Hrvat (Veslaški Klub Argo Izola, Slovenia)
beat
H. Runge (Rudergesellschaft "Hansa" Hamburg, Germany)
verdict
2 3/4 lengths
More information
race
35
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23*
Fawley
4.03*
Finish
8.31
S. Broenink (Hollandia Roeiclub, Holland)
beat
T.E. Barras (Leander Club)
verdict
2 1/4 lengths
More information
race
40
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.27*
Fawley
4.06
Finish
8.46
A.M.O. Drysdale (West End Rowing Club, New Zealand)
beat
C.J.H. Berrest (Aviron Toulousain, France)
verdict
3 1/4 lengths
More information
race
50
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.01
Finish
8.37
S.S. Nielsen (Danske Studenters Roklub, Denmark)
beat
D.A. Bell (Molesey Boat Club)
verdict
Easily
More information
race
60
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.26*
Fawley
4.08*
Finish
8.50
T.O. Naske (Rudergesellschaft "Hansa" Hamburg, Germany)
beat
G. Csepregi (Danubius Nemzeti Hajós Egylet, Hungary)
verdict
Easily
More information
race
70
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
3.57
Finish
NTT
R. Knab (Hollandia Roeiclub, Holland)
beat
M. Plocek (Armádni Sportovni Centrum Dukla Praha, Czech Republic)
verdict
2 1/2 lengths
More information
race
80
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.06
Finish
8.39
FINAL - 2015
A.M.O. Drysdale, New Zealand
beat
G. Csepregi, Hungary
verdict
5 lengths
More information
race
9
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.48
Finish
8.11
SEMI-FINALS - 2015
G. Csepregi, Hungary
beat
M. van Blokland (Delftsche Studenten Roeivereeniging Proteus-Eretes, Holland)
verdict
Easily
More information
race
32
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.24
Fawley
4.04
Finish
8.38
A.M.O. Drysdale, New Zealand
beat
M.E. Lawrence (Quintin Boat Club)
verdict
4 lengths
More information
race
36
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.04
Finish
8.56
HEATS - 2015
M. van Blokland (Delftsche Studenten Roeivereeniging Proteus-Eretes, Holland)
beat
D.M. Evans (Leander Club)
verdict
2 1/4 lengths
More information
race
25
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.46
Finish
7.58
G. Csepregi, Hungary
beat
L.A.J. Wells (Army Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
30
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.47
Finish
8.05
M.E. Lawrence (Quintin Boat Club)
beat
C.K. Revell (Caius Boat Club, Cambridge)
verdict
3 3/4 lengths
More information
race
48
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.50
Finish
7.56
A.M.O. Drysdale, New Zealand
beat
S.J. Devereux (Leander Club)
verdict
4 lengths
More information
race
58
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.43
Finish
7.59
M.E. Lawrence (Quintin Boat Club)
beat
D.J. Clift (Isle of Ely Rowing Club)
verdict
Sculled over
More information
race
16
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29
Fawley
4.11
Finish
8.30
S.J. Devereux (Leander Club)
beat
S.J. Tuck (Durham University)
verdict
Easily
More information
race
30
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.59
Finish
8.15
M. van Blokland (Delftsche Studenten Roeivereeniging Proteus-Eretes, Holland)
beat
A.M. Pascovitch (City of Bristol Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
55
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.10
Finish
8.54
L.A.J. Wells (Army Rowing Club)
beat
W.H. Mackworth-Praed (Auriol Kensington Rowing Club)
verdict
3 lengths
More information
race
56
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29*
Fawley
4.06
Finish
8.57
FINAL - 2014
A.M.O. Drysdale, New Zealand
beat
R. Braas, NED
verdict
5 lengths
More information
race
15
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.17*
Fawley
3.51*
Finish
8.11
SEMI-FINALS - 2014
A.M.O. Drysdale, New Zealand
beat
N.R. Purnell, AUS
verdict
3 lengths
More information
race
14
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
3.53
Finish
8.12
R. Braas, NED
beat
A.W. Campbell
verdict
3 lengths
More information
race
21
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.12*
Fawley
3.42
Finish
7.44
HEATS - 2014
N.R. Purnell, AUS
beat
A.P. English
verdict
Easily
More information
race
25
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.27
Fawley
4.07
Finish
8.44
A.M.O. Drysdale, New Zealand
beat
G.S. Bridgewater, NZL
verdict
Easily
More information
race
30
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.04
Finish
8.59
R. Braas, NED
beat
J.T. Linke, AUS
verdict
Easily
More information
race
35
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29
Fawley
4.08
Finish
8.49
A.W. Campbell
beat
H.T. Playfair, AUS
verdict
Easily
More information
race
40
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.25
Fawley
4.14
Finish
9.03
R. Braas, NED
beat
M.R. Mitchell
verdict
Easily
More information
race
45
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.35*
Fawley
4.19
Finish
9.13
A.P. English
beat
L.A.J. Wells
verdict
Easily
More information
race
50
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.31*
Fawley
4.15*
Finish
9.15
H.T. Playfair, AUS
beat
H.J. Bradbury
verdict
3 ¾ lengths
More information
race
55
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.25
Fawley
4.11
Finish
8.58
N.R. Purnell, AUS
beat
D. Fridman, ISR
verdict
Easily
More information
race
60
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.07
Finish
8.32
J.T. Linke, AUS
beat
E.A. Hazine
verdict
Easily
More information
race
65
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.29
Fawley
4.12
Finish
8.50
G.S. Bridgewater, NZL
beat
M. Dziaugys, LTU
verdict
3 lengths
More information
race
75
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.07
Finish
8.54
FINAL - 2013
A.L. Aleksandrov, Azerbaijan
beat
A.W. Campbell (The Tideway Scullers' School)
verdict
2 lengths
More information
race
18
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.40
Finish
7.30
SEMI-FINALS - 2013
A.L. Aleksandrov, Azerbaijan
beat
L. Spik (Veslaški Klub Bled, Slovenia)
verdict
2 ¾ lengths
More information
race
17
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.47
Finish
7.50
A.W. Campbell (The Tideway Scullers' School)
beat
J.H. Graves (Craftsbury Sculling Center, U.S.A.)
verdict
2 ½ lengths
More information
race
22
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.44
Finish
7.47
HEATS - 2013
J.H. Graves (Craftsbury Sculling Center, U.S.A.)
beat
A.M. Penkner (Rheinisch Westfälische Technische Hochschule Aachen University, Germany)
verdict
Easily
More information
race
25
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.46
Finish
8.04
L. Spik (Veslaški Klub Bled, Slovenia)
beat
J.B.P. Bahain (Aviron Toulousain, France)
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
30
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
3.42
Finish
8.02
A.W. Campbell (The Tideway Scullers' School)
beat
G.P. Bozhilov (Nacional Sport Akademi, Bulgaria)
verdict
3 lengths
More information
race
35
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.43
Finish
7.50
A.L. Aleksandrov, Azerbaijan
beat
A.M.O. Drysdale (West End Rowing Club, New Zealand)
verdict
4 ½ lengths
More information
race
40
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.45
Finish
7.41
J.H. Graves (Craftsbury Sculling Center, U.S.A.)
beat
C. Boddy (Leander Club)
verdict
Easily
More information
race
15
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
3.56
Finish
8.24
A.M. Penkner (Rheinisch Westfälische Technische Hochschule Aachen University, Germany)
beat
A.R. Neill (Brentwood College School, Canada)
verdict
Easily
More information
race
30
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.24
Fawley
4.07
Finish
9.01
J.B.P. Bahain (Aviron Toulousain, France)
beat
B. Dubois (Koninklinke Roei-en Nautische Sporten Oostende, Belgium)
verdict
Easily
More information
race
35
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
4.00
Finish
8.25
L. Spik (Veslaški Klub Bled, Slovenia)
beat
J.R. Sullivan (Waiariki Rowing Club, New Zealand)
verdict
5 lengths
More information
race
45
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.55
Finish
8.23
A.L. Aleksandrov, Azerbaijan
beat
D.I.A. Grant (Waiariki Rowing Club, New Zealand)
verdict
2 ¾ lengths
More information
race
65
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.52
Finish
8.07
G.P. Bozhilov (Nacional Sport Akademi, Bulgaria)
beat
D.S. Read (Leander Club)
verdict
3 ¾ lengths
More information
race
70
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.56
Finish
8.09
FINAL - 2012
P.M. Lambert, South Africa
beat
G.E. Thomas (Agecroft Rowing Club)
verdict
3 ¼ lengths
More information
race
20
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.02
Finish
8.28
SEMI-FINALS - 2012
G.E. Thomas (Agecroft Rowing Club)
beat
J.F.L. Walton (Loughborough Students' Rowing Club)
verdict
2 lengths
More information
race
3
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.37
Fawley
4.20
Finish
9.18
P.M. Lambert, South Africa
beat
A.J. Campbell (U.S.A.)
verdict
Easily
More information
race
16
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.39
Fawley
4.23
Finish
9.19
HEATS - 2012
A.J. Campbell (U.S.A.)
beat
D.I.A. Grant (New Zealand)
verdict
2 ½ lengths
More information
race
10
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.36
Fawley
4.23
Finish
9.04
P.M. Lambert, South Africa
beat
R.C. Lopez (El Salvador)
verdict
Easily
More information
race
20
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.34
Fawley
4.25
Finish
9.28
J.F.L. Walton (Loughborough Students' Rowing Club)
beat
M.S. Sivigny (U.S.A.)
verdict
2 ½ lengths
More information
race
35
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.34
Fawley
4.24
Finish
9.32
G.E. Thomas (Agecroft Rowing Club)
beat
L.K.J. Moon (The Tideway Scullers' School)
verdict
Easily
More information
race
40
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.35
Fawley
4.22
Finish
10.08
R.C. Lopez (El Salvador)
beat
C.E. Williamson (Queen's University, Belfast)
verdict
Easily
More information
race
25
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.31
Fawley
4.17
Finish
9.00
A.J. Campbell (U.S.A.)
beat
B. Dubois (Belgium)
verdict
Easily
More information
race
35
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.32
Fawley
4.18
Finish
9.06
J.F.L. Walton (Loughborough Students' Rowing Club)
beat
M.G. Miller (U.S.A.)
verdict
1 ½ lengths
More information
race
65
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.38
Fawley
4.27
Finish
9.44
L.K.J. Moon (The Tideway Scullers' School)
beat
J. Keohane (Ireland)
verdict
1 length
More information
race
75
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.42
Fawley
4.31
Finish
9.30
FINAL - 2011
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
N. Hudson, Australian Institute of Sport, Australia
verdict
Easily
More information
race
7
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.39
Finish
7.37
SEMI-FINALS - 2011
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
J.J. Chapman, Australian Institute of Sport, Australia
verdict
2 ¾ lengths
More information
race
37
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.40
Finish
7.57
N. Hudson, Australian Institute of Sport, Australia
beat
J.F.L. Walton, Loughborough Students' Rowing Club
verdict
2 ½ lengths
More information
race
40
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.44
Finish
7.57
HEATS - 2011
N. Hudson, Australian Institute of Sport, Australia
beat
P.A. Hamblett, Henley Rowing Club
verdict
2 ½ lengths
More information
race
5
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.42
Finish
7.54
J.J. Chapman, Australian Institute of Sport, Australia
beat
T.H. Graves, Craftsbury Sculling Center, U.S.A.
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
14
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.43
Finish
7.47
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
D.A. Bell, Henley Rowing Club
verdict
2 lengths
More information
race
30
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.44
Finish
8.03
J.F.L. Walton, Loughborough Students' Rowing Club
beat
M. Steenman, Algemene Rotterdamsche Studenten Roeivereniging Skadi, Holland
verdict
Easily
More information
race
35
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.15*
Fawley
3.49*
Finish
7.55
J.F.L. Walton, Loughborough Students' Rowing Club
beat
J.H. Graves, Craftsbury Sculling Center, U.S.A.
verdict
2 lengths
More information
race
5
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.49
Finish
7.58
T.H. Graves, Craftsbury Sculling Center, U.S.A.
beat
D.S. Read, Leander Club
verdict
1 ½ lengths
More information
race
10
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18*
Fawley
3.54*
Finish
7.58
D.A. Bell, Henley Rowing Club
beat
W.H. Mackworth-Praed, Auriol Kensington Rowing Club
verdict
4 ½ lengths
More information
race
35
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.52
Finish
8.12
P.A. Hamblett, Henley Rowing Club
beat
S.F.S. O'Mara, Washington Street Sculling Club, U.S.A.
verdict
⅓ length
More information
race
40
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20*
Fawley
3.55
Finish
8.19
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
A. Wertheimer, Upper Yarra Rowing Club, Australia
verdict
2 lengths
More information
race
50
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.48
Finish
8.15
N. Hudson, Australian Institute of Sport, Australia
beat
C.G. Anness, London Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
55
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.45
Finish
8.06
M. Steenman, Algemene Rotterdamsche Studenten Roeivereniging Skadi, Holland
beat
J. Bidwell, Australian Institute of Sport, Australia
verdict
2 ½ lengths
More information
race
65
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.48
Finish
8.03
J.J. Chapman, Australian Institute of Sport, Australia
beat
H.D.P. Pelly, Molesey Boat Club
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
78
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.49
Finish
7.55
FINAL - 2010
M. Drysdale, New Zealand
beat
L. Karonen, Brudpiga Roddklubb, Sweden
verdict
3 lengths
More information
race
5
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.02
Finish
8.28
SEMI-FINALS - 2010
L. Karonen, Brudpiga Roddklubb, Sweden
beat
B. Crean, Agecroft Rowing Club
verdict
3 ¼ lengths
More information
race
38
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.14*
Fawley
3.48*
Finish
7.59
M. Drysdale, New Zealand
beat
M.F. Howard, Brentwood College School, Canada
verdict
4 lengths
More information
race
28
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.47
Finish
7.47
HEATS - 2010
M. Drysdale, New Zealand
beat
N. Reilly-O'Donnell, University of London
verdict
Easily
More information
race
15
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
4.00
Finish
8.50
B. Crean, Agecroft Rowing Club
beat
R.M. de Keizer, London Rowing Club
verdict
2 lengths
More information
race
25
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
4.01
Finish
8.41
L. Karonen, Brudpiga Roddklubb, Sweden
beat
D. Grant, Wairau Rowing Club, New Zealand
verdict
2 ¼ lengths
More information
race
35
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.44
Finish
7.49
M.F. Howard, Brentwood College School, Canada
beat
I J. Lawson, Eton College
verdict
Easily
More information
race
40
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.49
Finish
8.06
M. Drysdale, New Zealand
beat
P.A. Hamblett, Henley Rowing Club
verdict
4 lengths
More information
race
25
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.03
Finish
9.01
D. Grant, Wairau Rowing Club, New Zealand
beat
J.F. Murphy, Clyde Amateur Rowing Club
verdict
3 ¾ lengths
More information
race
35
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.13
Finish
8.56
L. Karonen, Brudpiga Roddklubb, Sweden
beat
C.J. Meyer, Melbourne University, Australia
verdict
1 ½ lengths
More information
race
45
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.12
Finish
8.45
I J. Lawson, Eton College
beat
W.H. Mackworth-Praed, Auriol Kensington Rowing Club
verdict
3 ½ lengths
More information
race
50
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.12
Finish
9.06
N. Reilly-O'Donnell, University of London
beat
M. Arms, Waiariki Rowing Club, New Zealand
verdict
1 ½ lengths
More information
race
55
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.02
Finish
8.41
B. Crean, Agecroft Rowing Club
beat
P.W. Chambers, Oxford Brookes University
verdict
1 ½ lengths
More information
race
65
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.58
Finish
8.37
M.F. Howard, Brentwood College School, Canada
beat
D.A. Bell, University of Hertfordshire
verdict
Easily
More information
race
70
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.03
Finish
8.42
R.M. de Keizer, London Rowing Club
beat
T.M. Paulett, Princeton University, U.S.A.
verdict
3 ½ lengths
More information
race
81
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.22*
Fawley
4.00*
Finish
8.30
FINAL - 2009
M. Drysdale, New Zealand
beat
A.W. Campbell
verdict
3 lengths
More information
race
13
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.05
Finish
8.28
SEMI-FINALS - 2009
M. Drysdale, New Zealand
beat
T.H. Maeyens, Belgium
verdict
3 ¼ lengths
More information
race
21
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.22
Fawley
4.01
Finish
8.31
A.W. Campbell
beat
O.K. Tufte, Norway
verdict
2 lengths
More information
race
24
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18*
Fawley
3.53*
Finish
8.10
HEATS - 2009
T.H. Maeyens, Belgium
beat
D. Grant, New Zealand
verdict
2 lengths
More information
race
25
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.49
Finish
8.02
A.W. Campbell
beat
D.I.X. Mannion, Ireland
verdict
2 lengths
More information
race
40
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
4.02
Finish
8.25
M. Drysdale, New Zealand
beat
M.S. Sivigny, U.S.A.
verdict
3 ¾ lengths
More information
race
44
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.54
Finish
8.14
O.K. Tufte, Norway
beat
Z.S.Y. Zhang, China
verdict
5 lengths
More information
race
50
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.15
Fawley
3.49
Finish
8.05
Z.S.Y. Zhang, China
beat
R. de Keizer
verdict
2 ¾ lengths
More information
race
4
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
3.52
Finish
8.01
T.H. Maeyens, Belgium
beat
J.F.L. Walton
verdict
Easily
More information
race
9
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.42
Finish
7.51
O.K. Tufte, Norway
beat
R.E. Ideus
verdict
Easily
More information
race
15
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.49
Finish
8.06
A.W. Campbell
beat
W.P.J. Hoodless
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
20
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.04†
Fawley
3.48
Finish
8.12
M. Drysdale, New Zealand
beat
N.J.B. Baker
verdict
4 ¼ lengths
More information
race
25
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.52
Finish
8.44
D. Grant, New Zealand
beat
I.J. Lawson
verdict
3 ½ lengths
More information
race
30
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.48
Finish
7.51
M.S. Sivigny, U.S.A.
beat
S.J. Sullivan
verdict
1 length
More information
race
35
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.22
Fawley
4.01
Finish
8.17
D.I.X. Mannion, Ireland
beat
W.H. Mackworth-Praed
verdict
2 ½ lengths
More information
race
40
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23*
Fawley
4.02*
Finish
8.14
FINAL - 2008
I.J. Lawson, Leander Club
beat
S.M. Jacob, Ireland
verdict
Easily
More information
race
18
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.56
Finish
8.10
SEMI-FINALS - 2008
I.J. Lawson, Leander Club
beat
G.R. Coleman
verdict
¾ length
More information
race
8
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.39
Fawley
4.29
Finish
9.21
S.M. Jacob, Ireland
beat
N. Reilly-O'Donnell
verdict
Easily
More information
race
15
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.43
Fawley
4.34
Finish
9.39
HEATS - 2008
S.M. Jacob, Ireland
beat
W.P.J. Hoodless
verdict
Easily
More information
race
10
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
4.00
Finish
8.25
N. Reilly-O'Donnell
beat
A.S. Freeman-Pask
verdict
2 lengths
More information
race
25
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
3.59
Finish
8.21
I.J. Lawson, Leander Club
beat
W.H. Mackworth-Praed
verdict
1 ½ lengths
More information
race
60
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.24
Fawley
4.07
Finish
8.50
G.R. Coleman
beat
D. Marshall
verdict
Easily
More information
race
62
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.00
Finish
8.27
W.P.J. Hoodless
beat
I.E.L. Jones
verdict
3 lengths
More information
race
25
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
*2.33
Fawley
4.15
Finish
8.54
N. Reilly-O'Donnell
beat
J.P. O'Hea, U.S.A.
verdict
1 length
More information
race
15
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.10
Finish
8.47
S.M. Jacob, Ireland
beat
M.S.S. Sivigny, U.S.A.
verdict
1 ½ lengths
More information
race
40
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.31
Fawley
4.17
Finish
8.58
A.S. Freeman-Pask
beat
D.E.B. Perrin
verdict
Easily
More information
race
45
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.32
Fawley
4.14
Finish
8.51
W.H. Mackworth-Praed
beat
Y. Minato, Japan
verdict
1 ½ lengths
More information
race
50
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.07
Finish
8.51
G.R. Coleman
beat
D.M. Janes
verdict
Easily
More information
race
65
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.32
Fawley
4.17
Finish
8.47
I.J. Lawson, Leander Club
beat
K.T. Kolimechkov
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
75
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.25
Fawley
4.07
Finish
8.44
D. Marshall
beat
T.W. Hennessy, Australia
verdict
Easily
More information
race
80
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.02
Finish
8.38
FINAL - 2007
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
M. Drysdale, NZL
verdict
1¼ lengths
More information
race
11
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
3.53
Finish
8.04
SEMI-FINALS - 2007
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
J. Schroeder, U.S.A.
verdict
1½ lengths
More information
race
12
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.24
Fawley
4.01
Finish
8.23
M. Drysdale, NZL
beat
M. Hacker, Germany
verdict
2¼ lengths
More information
race
23
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.04
Finish
8.25
HEATS - 2007
M. Drysdale, NZL
beat
W.P.J. Hoodless
verdict
4½ lengths
More information
race
35
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.19
Finish
9.30
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
P.A.J. Hardcastle, Australia
verdict
2 lengths
More information
race
40
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.30
Fawley
4.13
Finish
9.11
J. Schroeder, U.S.A.
beat
K.D. Coventry, Australia
verdict
easily
More information
race
25
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.41
Fawley
4.28
Finish
9.39
M. Hacker, Germany
beat
D. Coombes, Australia
verdict
easily
More information
race
52
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.30
Fawley
4.12
Finish
8.54
W.P.J. Hoodless
beat
I.O.J. Watson
verdict
easily
More information
race
20
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.38
Fawley
4.25
Finish
9.31
J. Schroeder, U.S.A.
beat
J.A. Stephenson
verdict
easily
More information
race
30
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.34
Fawley
4.17
Finish
9.12
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
D.M. Janes
verdict
4½ lengths
More information
race
40
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.45
Fawley
4.35
Finish
10.10
P.A.J. Hardcastle, Australia
beat
W.H. Mackworth-Praed
verdict
easily
More information
race
45
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.39
Fawley
4.28
Finish
9.37
M. Drysdale, NZL
beat
G.R. Coleman
verdict
easily
More information
race
50
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.34
Fawley
4.18
Finish
9.45
M. Hacker, Germany
beat
A. Prestidge
verdict
easily
More information
race
55
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.35
Fawley
4.22
Finish
9.30
D. Coombes, Australia
beat
E.R. Langstedt, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
65
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.44
Fawley
4.39
Finish
9.48
K.D. Coventry, Australia
beat
I.L. Jones
verdict
1 length
More information
race
70
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.42*
Fawley
4.31
Finish
9.43
FINAL - 2006
M. Drysdale, New Zealand
beat
C.M. Palmer, Cambridge University
verdict
5 lengths
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.51
Finish
8.00
SEMI-FINALS - 2006
C.M. Palmer, Cambridge University
beat
G.J. van der Linden, Holland
verdict
2¼ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.50
Finish
7.55
M. Drysdale, New Zealand
beat
W.P.J. Hoodless, Upper Thames Rowing Club
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05†=
Fawley
3.46
Finish
7.59
HEATS - 2006
W.P.J. Hoodless, Upper Thames Rowing Club
beat
J.L. Aguirre Barco, Spain
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.05
Finish
8.18
G.J. van der Linden, Holland
beat
T.H. Graves, U.S.A.
verdict
1 length
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.07
Finish
8.25
M. Drysdale, New Zealand
beat
W.J. King, Thames Rowing Club
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
4.00
Finish
8.40
W.J. King, Thames Rowing Club
beat
J.R. Devitt, Ireland
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.24
Fawley
4.05
Finish
8.43
M. Drysdale, New Zealand
beat
R.G. Ockendon, Molesey Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
3.56
Finish
8.28
G.J. van der Linden, Holland
beat
G.W. Frase, U.S.A.
verdict
1¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.06
Finish
8.31
J.L. Aguirre Barco, Spain
beat
C.J. Thomas, Nottingham University
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23*
Fawley
4.07
Finish
8.42
W.P.J. Hoodless, Upper Thames Rowing Club
beat
A.R. Ardron, London Rowing Club
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.22*
Fawley
4.01*
Finish
8.18
C.M. Palmer, Cambridge University
beat
J.D. Sagalowsky, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.54
Finish
8.21
T.H. Graves, U.S.A.
beat
S.L Davies, Australia
verdict
4 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.57
Finish
8.10
FINAL - 2005
W.R. Allen, U.S.A.
beat
C.M. Palmer, Cantabrigian Rowing Club
verdict
3 lengths
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
3.55
Finish
8.23
SEMI-FINALS - 2005
C.M. Palmer, Cantabrigian Rowing Club
beat
K.D. Coventry, Queens' College, Cambridge
verdict
1 length
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.06
Finish
8.20
W.R. Allen, U.S.A.
beat
A.F. Warnock, Glasgow Rowing Club
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.03
Finish
8.34
HEATS - 2005
C.M. Palmer, Cantabrigian Rowing Club
beat
K.F. Sudar, Occoquan Boat Club, U.S.A.
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.22
Fawley
3.58
Finish
8.24
K.D. Coventry, Queens' College, Cambridge
beat
J.A. Stephenson, Molesey Boat Club
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.27
Fawley
4.03
Finish
8.24
W.R. Allen, U.S.A.
beat
R.G. Ockendon, Molesey Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.22
Fawley
3.59
Finish
8.28
A.F. Warnock, Glasgow Rowing Club
beat
C.J. Thomas, Nottingham University
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.27*
Fawley
4.08*
Finish
8.40
C.J. Thomas, Nottingham University
beat
M.R. Chandler, Rebecca
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.07
Finish
8.48
R.G. Ockendon, Molesey Boat Club
beat
M.Q. Stafford, Ardingly Rowing Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.06
Finish
8.59
A.F. Warnock, Glasgow Rowing Club
beat
D.R. Williams, Tasmanian Institute Sp, Aus.
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.08
Finish
9.01
K.F. Sudar, Occoquan Boat Club, U.S.A.
beat
S.P. Madden, Malta Boat Club, U.S.A.
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.28
Fawley
4.11
Finish
8.49
C.M. Palmer, Cantabrigian Rowing Club
beat
D.P. Atkins, Notts City Rowing Academy
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.34
Fawley
4.14
Finish
9.03
W.R. Allen, U.S.A.
beat
A.R. Ardron, London Rowing Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.59
Finish
8.37
K.D. Coventry, Queens' College, Cambridge
beat
S. Galema, H.S.R.A., Holland
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.28*
Fawley
4.13*
Finish
9.02
J.A. Stephenson, Molesey Boat Club
beat
W.P.J. Hoodless, Upper Thames Rowing Club
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29*
Fawley
4.13
Finish
8.57
FINAL - 2004
M. Hacker, Germany
beat
C.M. Smith, Oxford University
verdict
Easily
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.44
Finish
7.44
SEMI-FINALS - 2004
M. Hacker, Germany
beat
A.F. Warnock, Glasgow Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.29
Fawley
4.12
Finish
9.13
C.M. Smith, Oxford University
beat
P. O'Sullivan, Ireland
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.08
Finish
8.34
HEATS - 2004
C.M. Smith, Oxford University
beat
I.J. Lawson, Leander Club
verdict
not rowed out
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.05
Finish
8.38
P. O'Sullivan, Ireland
beat
R.G. Shirley, Lancaster John O'Gaunt Rowing Club
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.41
Fawley
4.26
Finish
9.22
M. Hacker, Germany
beat
S.D. Goodbrand, Rob Roy Boat Club
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.03
Finish
8.59
A.F. Warnock, Glasgow Rowing Club
beat
R.D. Kelsey, London Rowing Club
verdict
5 lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.29
Fawley
4.13
Finish
9.05
C.M. Smith, Oxford University
beat
A.M. Brown, Bradford on Avon Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
3.57
Finish
8.30
R.D. Kelsey, London Rowing Club
beat
C.A. Morgan, Hollingworth Lake Rowing Club
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29
Fawley
4.11
Finish
8.48
I.J. Lawson, Leander Club
beat
G.A. Ireland, Nottingham & Union Rowing Club
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.06
Finish
9.01
M. Hacker, Germany
beat
S.P. Jones, Nottingham & Union Rowing Club
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.08
Finish
9.03
P. O'Sullivan, Ireland
beat
W.P.J. Hoodless, Oxford Brookes University
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.33
Fawley
4.18
Finish
9.37
R.G. Shirley, Lancaster John O'Gaunt Rowing Club
beat
H.J. Jespersen, Denmark
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.34
Fawley
4.20
Finish
9.33
A.F. Warnock, Glasgow Rowing Club
beat
A. Hajek, Germany
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.06
Finish
8.42
S.D. Goodbrand, Rob Roy Boat Club
beat
R.L. Cone, Wide Load Boat Club, U.S.A.
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29
Fawley
4.11
Finish
9.04
FINAL - 2003
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
B. P. Hopkins, Australia
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.54
Finish
8.03
SEMI-FINALS - 2003
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
S. D. Goodbrand
verdict
½ length
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.44
Finish
7.40
B. P. Hopkins, Australia
beat
J. J. Van Mensch, Holland
verdict
1 length
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.53
Finish
7.59
HEATS - 2003
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
S. J. Sinclair
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.51
Finish
8.15
J. J. Van Mensch, Holland
beat
W. P. J. Hoodless
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.01
Finish
8.06
S. D. Goodbrand
beat
J. J. A. Burton, Holland
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.16*
Fawley
3.50*
Finish
7.57
B. P. Hopkins, Australia
beat
S. F. S. O'Mara, U.S.A.
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.54
Finish
8.04
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
beat
S. R. Collins
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.17
Fawley
3.50
Finish
8.05
B. P. Hopkins, Australia
beat
A. J. Stuart
verdict
3 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.57
Finish
8.03
S. J. Sinclair
beat
S. P. Gorman, U.S.A.
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.04
Finish
8.19
S. F. S. O'Mara, U.S.A.
beat
M. S. Van Der Reis , Holland
verdict
2 lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
3.57
Finish
8.12
J. J. Van Mensch, Holland
beat
R. G. Shirley
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.58
Finish
8.11
S. D. Goodbrand
beat
G. Grasso, Italy
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.53
Finish
8.08
J. J. A. Burton, Holland
beat
R. D. Kelsey
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.50
Finish
8.13
W. P. J. Hoodless
beat
P. J. Turner
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2,21*
Fawley
4.00*
Finish
8.21
FINAL - 2002
P.J.C. Wells
beat
M.K. Langridge
verdict
Easily
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.03
Finish
8.30
SEMI-FINALS - 2002
M.K. Langridge
beat
S.A. Casey
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
4.00
Finish
8.21
P.J.C. Wells
beat
T.F. Middleton
verdict
1 length
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.17
Fawley
3.53
Finish
8.19
HEATS - 2002
S.A. Casey
beat
A.J.S. MacAlister
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.11
Finish
8.50
M.K. Langridge
beat
D.W. Crawshay
verdict
1 length
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.22
Fawley
4.06
Finish
8.27
P.J.C. Wells
beat
I.D.J. Watson
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
4.00
Finish
8.35
T.F. Middleton
beat
T.L. Edwards
verdict
3 lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.56
Finish
8.08
P.J.C. Wells
beat
R.G.Shirley
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.21
Fawley
3.59
Finish
8.30
I.D.J. Watson
beat
A.R.Sutherland
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
4.04
Finish
8.44
D.W. Crawshay
beat
P.Buckworth
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.04
Finish
8.37
T.L. Edwards
beat
G.C.Monnickendam
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.21
Fawley
3.59
Finish
8.26
M.K. Langridge
beat
M.L.Duffy
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
4.03
Finish
8.46
A.J.S. MacAlister
beat
M.J.McLeod-Jones
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.29
Fawley
4.14
Finish
9.06
S.A. Casey
beat
R.G.Ockendon
verdict
4 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.04*
Finish
8.35
T.F. Middleton
beat
G.B.Blanchard
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.27
Fawley
4.08
Finish
8.50
FINAL - 2001
D.S Free, Surfers' Paradise Rowing Club, Australia
beat
D.T. Hallett, Mic Mac Amateur Athletic Club, Canada?
verdict
4 lengths
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
3.57
Finish
8.18
SEMI-FINALS - 2001
D.S Free, Surfers' Paradise Rowing Club, Australia
beat
S.S. St?rm, Grasshopper-Club, Zurich, Switzerland
verdict
1 length
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.13
Fawley
3.46
Finish
7.53
D.T. Hallett, Mic Mac Amateur Athletic Club, Canada?
beat
M.W. Wells, University of London??
verdict
¾ length
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.14*
Fawley
3.47*
Finish
7.46
HEATS - 2001
D.T. Hallett, Mic Mac Amateur Athletic Club, Canada?
beat
W.H. Mackworth-Praed, Auriol Kensington Rowing Club
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.56
Finish
8.20
M.W. Wells, University of London??
beat
M.K. Langridge, Leander Club
verdict
1 length
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.49
Finish
8.04
D.S Free, Surfers' Paradise Rowing Club, Australia
beat
T.J.C. Foster, University of London
verdict
⅔ length
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14
Fawley
3.49
Finish
8.05
S.S. St?rm, Grasshopper-Club, Zurich, Switzerland
beat
A. Snijders, Hollandia Roeiclub, Holland
verdict
5 lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19*
Fawley
3.56*
Finish
8.06
W.H. Mackworth-Praed, Auriol Kensington Rowing Club
beat
T.E.W. Rogers, Vesta Rowing Club
verdict
1 length
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
3.55
Finish
8.11
A. Snijders, Hollandia Roeiclub, Holland
beat
A.J.S. MacAlister, Thames Rowing Club
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.53
Finish
8.07
S.S. St?rm, Grasshopper-Club, Zurich, Switzerland
beat
A.G. D. Maher, Neptune Rowing Club, Ireland
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.15
Fawley
3.47
Finish
7.45
T.J.C. Foster, University of London
beat
A.M.J. Larkman, Molesey Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.57
Finish
8.18
M.K. Langridge, Leander Club
beat
R.M. Griffiths, Walton Rowing Club??
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.52
Finish
8.09
M.W. Wells, University of London??
beat
F. Murray, University of Technology, Sydney, Australia
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.06
Finish
8.33
D.T. Hallett, Mic Mac Amateur Athletic Club, Canada?
beat
T.E. Chapman, St George Rowing Club, Australia??
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
3.59
Finish
8.32
D.S Free, Surfers' Paradise Rowing Club, Australia
beat
M.T.A. Chatwin, Quintin Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
4.00
Finish
8.21
FINAL - 2000
A. H. Abdullah
beat
S. D. Goodbrand
verdict
⅔ length
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
3.56
Finish
8.12
SEMI-FINALS - 2000
S. D. Goodbrand
beat
T. C. Gale
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.22
Fawley
4.02
Finish
8.22
A. H. Abdullah
beat
C. P. Greenaway
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.58
Finish
8.25
HEATS - 2000
T. C. Gale
beat
J. M. N Geluk
verdict
⅓ length
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.03
Finish
8.18
S. D. Colbert
beat
R. R. Hawkins
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.24
Fawley
4.02
Finish
8.32
S. D. Goodbrand
beat
R. J. Briscoe
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.54
Finish
8.23
A. H. Abdullah
beat
S. King
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
3.57
Finish
8.22
G. C. Monnickendam
beat
M. R. Beechey
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
*3.57
Finish
8.07
C. P. Greenaway
beat
M. P. Ruinet
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
*2.23
Fawley
3.58
Finish
8.14
T. E. W. Rogers
beat
J. L. Walker
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.21
Fawley
3.59
Finish
8.17
S. D. Goodbrand
beat
S. D. Colbert
verdict
Easily
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.56
Finish
8.14
A. H. Abdullah
beat
G. C. Monnickendam
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.52
Finish
8.06
C. P. Greenaway
beat
T. E. W. Rogers
verdict
2¼ lengths
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.54
Finish
8.16
T. C. Gale
beat
P. J. Turner
verdict
Easily
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.57
Finish
8.14
FINAL - 1999
M.Hacker
beat
J.W.Koven
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.15
Fawley
3.5
Finish
7.59
SEMI-FINALS - 1999
M.Hacker
beat
G.M.P.Searle
verdict
3¼ length
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.22
Fawley
4.01
Finish
8.19
J.W.Koven
beat
R.J.Briscoe
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.07
Finish
8.37
HEATS - 1999
J.W.Koven
beat
M.J.N.S.Crocker
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
3.2
Fawley
4.03
Finish
8.34
M.Hacker
beat
S.W.Lyall-Cottle
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
3.57
Finish
8.18
R.J.Briscoe
beat
A.H.Abdullah
verdict
Not rowed out
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
Fawley
Finish
No Time Taken
G.M.P.Searle
beat
M.D.Free
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
*2.20
Fawley
3.57
Finish
8.19
R.J.Briscoe
beat
S.D.Goodbrand
verdict
3 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.57
Finish
8.18
A.H.Abdullah
beat
A.Van Den Broek
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.59
Finish
8.23
M.Hacker
beat
L.Melis
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.52
Finish
8.17
M.J.N.S. Crocker
beat
P.A.Hone
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.29
Fawley
4.12
Finish
8.52
M.D. Free
beat
S.King
verdict
½ length
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.25
Fawley
4.07
Finish
9.05
G.P.M.Searle
beat
S.M.Pollard
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4
Finish
8.37
J.W.Koven
beat
I.D.J.Watson
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
*2.23
Fawley
4.03
Finish
8.44
S.W. Lyall-Cottle
beat
P.Cobbett
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.08
Finish
8.53