Search results

Select a year to search for records
Select a trophy to search for records
FINAL - 2016
N.C. Middleton & J.R.A. Beaumont (Leander Club)
beat
G. Fistravec & D. Fridman (Veslaški Klub Maribor, Slovenia and Tiberias Rowing Club, Israel)
verdict
4 1/2 lengths
More information
race
14
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.05
Fawley
3.30
Finish
7.27
SEMI-FINALS - 2016
N.C. Middleton & J.R.A. Beaumont (Leander Club)
beat
D.W. Klomp & A.T. Wiersma (Hollandia Roeiclub, Holland)
verdict
2 1/2 lengths
More information
race
33
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.39
Finish
7.44
G. Fistravec & D. Fridman (Veslaški Klub Maribor, Slovenia and Tiberias Rowing Club, Israel)
beat
T. Brys & N. van Zandweghe (Brugse Trim en Roeiclub and Koninklijke Roeivereniging Club Gent, Belgium)
verdict
2 1/4 lengths
More information
race
36
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.38
Finish
7.44
HEATS - 2016
N.C. Middleton & J.R.A. Beaumont (Leander Club)
beat
K. Lorentzen & S. Vinje (Christiania Roklub, Norway)
verdict
Easily
More information
race
1
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.35
Finish
7.45
D.W. Klomp & A.T. Wiersma (Hollandia Roeiclub, Holland)
beat
H.J.G. Goode & D.G.J. Judah (Schuylkill Navy High Performance Center, U.S.A.)
verdict
1/3 length
More information
race
9
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.43
Finish
7.45
T. Brys & N. van Zandweghe (Brugse Trim en Roeiclub and Koninklijke Roeivereniging Club Gent, Belgium)
beat
T.D.A.C. Male & M.R. Mitchell (The Tideway Scullers' School and Bexhill Amateur Rowing Club)
verdict
2 3/4 lengths
More information
race
23
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.45
Finish
8.02
G. Fistravec & D. Fridman (Veslaški Klub Maribor, Slovenia and Tiberias Rowing Club, Israel)
beat
M. Appel & P. Syring (Ruderclub Magdeburg, Germany)
verdict
2 1/2 length
More information
race
29
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07
Fawley
3.32
Finish
7.34
T.D.A.C. Male & M.R. Mitchell (The Tideway Scullers' School and Bexhill Amateur Rowing Club)
beat
J.R. Thompson & T.K. Carter (Upper Thames Rowing Club)
verdict
3 lengths
More information
race
5
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.13
Fawley
3.46
Finish
8.05
K. Lorentzen & S. Vinje (Christiania Roklub, Norway)
beat
D.R.N. Neale & S.M. Jacob (Old Collegians Boat Club, Ireland)
verdict
2 3/4 lengths
More information
race
10
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.46
Finish
7.53
H.J.G. Goode & D.G.J. Judah (Schuylkill Navy High Performance Center, U.S.A.)
beat
C. Obrecht & D. Neubauer (Wassersportverein Ottensheim, Austria)
verdict
5 lengths
More information
race
15
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.39
Finish
7.51
M. Appel & P. Syring (Ruderclub Magdeburg, Germany)
beat
O. Tietz & T.P. McKall (Rob Roy Boat Club)
verdict
Easily
More information
race
25
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.39
Finish
7.49
FINAL - 2015
J.E. Collins & J.F.L. Walton (Leander Club)
beat
J.M. Thompson & J.E. Smith (University of Pretoria, South Africa)
verdict
2 1/3 lengths
More information
race
13
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.05
Fawley
3.32
Finish
7.23
SEMI-FINALS - 2015
J.M. Thompson & J.E. Smith (University of Pretoria, South Africa)
beat
H.C.J. Goodier & J.G. Bugajski (Oxford University and Keble College, Oxford)
verdict
1 1/2 lengths
More information
race
30
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.38
Finish
7.48
J.E. Collins & J.F.L. Walton (Leander Club)
beat
P.F. Graves & T.H. Graves (Craftsbury Sculling Center, U.S.A.)
verdict
2 lengths
More information
race
34
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.04
Fawley
3.32
Finish
7.32
HEATS - 2015
P.F. Graves & T.H. Graves (Craftsbury Sculling Center, U.S.A.)
beat
E.J. Griffiths & A.M. Pascovitch (City of Bristol Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
5
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.02
Fawley
3.29
Finish
7.39
J.E. Collins & J.F.L. Walton (Leander Club)
beat
P.J. Keane & V.P. Piticariu (Team Keane Sculling School)
verdict
3 lengths
More information
race
10
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
1.58
Fawley
3.23
Finish
7.32
J.M. Thompson & J.E. Smith (University of Pretoria, South Africa)
beat
B.B. Simpson & J.A.D. Preston (Reading University)
verdict
1 1/2 lengths
More information
race
24
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
1.56‡
Fawley
3.32
Finish
7.30
H.C.J. Goodier & J.G. Bugajski (Oxford University and Keble College, Oxford)
beat
C.B. Kuyt & B.D. Lukkes (Delftsche Studenten Roeivereeniging Laga and Delftsche Studenten Roeivereeniging Proteus-Eretes, Holland)
verdict
3 1/2 lengths
More information
race
43
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.01
Fawley
3.26
Finish
7.20
C.B. Kuyt & B.D. Lukkes (Delftsche Studenten Roeivereeniging Laga and Delftsche Studenten Roeivereeniging Proteus-Eretes, Holland)
beat
A.D.R. Leighton-Crawford & C.J. Clarke (The Tideway Scullers' School)
verdict
5 lengths
More information
race
25
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.46
Finish
7.56
FINAL - 2014
S. Delayre & J. Azou, France
beat
J.E. Collins & J.F.L. Walton
verdict
3ft
More information
race
13
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.03
Fawley
3.31
Finish
7.17
SEMI-FINALS - 2014
S. Delayre & J. Azou, France
beat
T. van Luijk & D.Uittenbogaard, NED
verdict
Easily
More information
race
17
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.00
Fawley
3.22
Finish
7.10
J.E. Collins & J.F.L. Walton
beat
J.E. Smith & J.M. Thompson, RSA
verdict
3 ½ lengths
More information
race
25
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
1.59
Fawley
3.22
Finish
7.06
HEATS - 2014
J.E. Smith & J.M. Thompson, RSA
beat
T. Shiina & Y. Hamada, JPN
verdict
⅔ length
More information
race
4
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.47
Finish
8.05
J.E. Collins & J.F.L. Walton
beat
D.N. Neale & E. Grigalius, IRL
verdict
2 lengths
More information
race
9
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.04
Fawley
3.31
Finish
7.48
S. Delayre & J. Azou, France
beat
H. Gong & J. Long, CHN
verdict
3 ½ lengths
More information
race
19
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.08
Fawley
3.40
Finish
7.57
T. van Luijk & D.Uittenbogaard, NED
beat
C.K. Massey & T.R. Brown, USA
verdict
4 ¾ lengths
More information
race
29
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.50
Finish
8.09
T. Shiina & Y. Hamada, JPN
beat
C.F. Newbould & L. Martonfy
verdict
Easily
More information
race
5
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.51
Finish
8.08
H. Gong & J. Long, CHN
beat
W.H. Mackworth-Praed & E.J. Barton
verdict
Easily
More information
race
10
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.52
Finish
8.12
C.K. Massey & T.R. Brown, USA
beat
S.J. Tuck & A.J. Brown
verdict
Easily
More information
race
15
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18*
Fawley
3.53
Finish
8.09
D.N. Neale & E. Grigalius, IRL
beat
C.M. Owen & J.W.S. Hale
verdict
3 lengths
More information
race
25
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.49
Finish
8.08
FINAL - 2013
M.A.N. Arms & R.W. Manson, New Zealand
beat
W.P. Lucas & M.K. Langridge (London Rowing Club and Leander Club)
verdict
2 lengths
More information
race
7
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
1.57
Fawley
3.16†
Finish
6.48†
SEMI-FINALS - 2013
M.A.N. Arms & R.W. Manson, New Zealand
beat
A.J. Groom & B.G. Stentiford (Durham University)
verdict
2 ¼ lengths
More information
race
9
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.01
Fawley
3.26
Finish
7.20
W.P. Lucas & M.K. Langridge (London Rowing Club and Leander Club)
beat
R.S.C. Chambers & P.W. Chambers (Oxford Brookes University and Leander Club)
verdict
3 ½ lengths
More information
race
13
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.00
Fawley
3.23
Finish
7.11
HEATS - 2013
A.J. Groom & B.G. Stentiford (Durham University)
beat
J.R. Thomas & T. Barras (Cardiff University)
verdict
3 ¼ lengths
More information
race
5
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.03
Fawley
3.31
Finish
7.35
M.A.N. Arms & R.W. Manson, New Zealand
beat
R. Vicic & D C Meyrick-Cole (Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland)
verdict
2 ¼ lengths
More information
race
10
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
1.59*
Fawley
3.21
Finish
7.23
W.P. Lucas & M.K. Langridge (London Rowing Club and Leander Club)
beat
W.H. Mackworth-Praed & E.J. Barton (Auriol Kensington Rowing Club and Exeter University)
verdict
2 ¼ lengths
More information
race
24
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
1.59
Fawley
3.27
Finish
7.42
R.S.C. Chambers & P.W. Chambers (Oxford Brookes University and Leander Club)
beat
S.T. Knight & D.A. Bell (University of London and Molesey Boat Club)
verdict
Easily
More information
race
29
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.02
Fawley
3.27
Finish
7.23
R. Vicic & D C Meyrick-Cole (Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland)
beat
A. Skogen & T. Aarrestad (Stavanger Roklub, Norway)
verdict
Easily
More information
race
10
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.07
Fawley
3.39
Finish
7.48
J.R. Thomas & T. Barras (Cardiff University)
beat
E. Parkhouse & S.D. Goodbrand (Rob Roy Boat Club)
verdict
2 ¼ lengths
More information
race
20
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.50
Finish
8.07
S.T. Knight & D.A. Bell (University of London and Molesey Boat Club)
beat
M.H. Mole & D.W.L. Fisher (Tyne United Rowing Club)
verdict
4 ¼ lengths
More information
race
40
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.52
Finish
8.19
W.H. Mackworth-Praed & E.J. Barton (Auriol Kensington Rowing Club and Exeter University)
beat
A. Dubois & K. D'Hont (Koninklinke Roei-en Nautische Sporten Oostende, Belgium)
verdict
4 ¼ lengths
More information
race
75
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.40
Finish
7.53
FINAL - 2012
J.E. Collins & A.J. Sinclair, Leander Club
beat
A. Berntsen & H.G. Grepperud (Norway)
verdict
4 ¼ lengths
More information
race
12
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.08
Fawley
3.38
Finish
7.35
SEMI-FINALS - 2012
A. Berntsen & H.G. Grepperud (Norway)
beat
W.S. Cowles & S.H. Whelpley (U.S.A.)
verdict
3 lengths
More information
race
34
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.53
Finish
8.13
J.E. Collins & A.J. Sinclair, Leander Club
beat
A. Skogen & T. Albert (Norway)
verdict
Not Rowed Out
More information
race
38
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14
Fawley
3.49
Finish
8.35
HEATS - 2012
A. Berntsen & H.G. Grepperud (Norway)
beat
S.T. Thompson & W.J.C. Curry (Chester-le-Street Amateur Rowing Club)
verdict
4 lengths
More information
race
4
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.21
Fawley
4.05
Finish
9.09
A. Skogen & T. Albert (Norway)
beat
T. Nagasaki & K. Kimeda (Japan)
verdict
3 ¼ lengths
More information
race
9
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.31
Fawley
4.20
Finish
8.57
J.E. Collins & A.J. Sinclair, Leander Club
beat
P. van Schie & T.J. Doornbos (Holland)
verdict
Easily
More information
race
15
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.49
Finish
8.13
W.S. Cowles & S.H. Whelpley (U.S.A.)
beat
A. Boreman & C. Beck (Royal Belfast Academical Institution and Belfast Boat Club)
verdict
Easily
More information
race
24
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.09
Finish
8.45
W.S. Cowles & S.H. Whelpley (U.S.A.)
beat
M.R. Mitchell & B.O.A. Board (Bexhill Amateur Rowing Club and Shoreham Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
5
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12*
Fawley
3.45
Finish
8.02
S.T. Thompson & W.J.C. Curry (Chester-le-Street Amateur Rowing Club)
beat
R. Hosking & P.J. Keane (Walton Rowing Club and Tyrian Club)
verdict
1 length
More information
race
15
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
4.02
Finish
8.36
T. Nagasaki & K. Kimeda (Japan)
beat
A.W. Davies & L.P. Birdsey (Cardiff City Rowing Club and Minerva Bath Rowing Club)
verdict
1 ¾ lengths
More information
race
45
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.29*
Fawley
4.11*
Finish
8.40
P. van Schie & T.J. Doornbos (Holland)
beat
E.J. Grisedale & J.C. Guppy (Northwich Rowing Club and Eastbourne Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
60
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.00
Finish
8.36
FINAL - 2011
M.W. Wells & R.M. Bateman, Leander Club
beat
D.W. Crawshay & S. Brennan, Australian Institute of Sport, Australia
verdict
2 ½ lengths
More information
race
5
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
1.59
Fawley
3.20
Finish
6.52
SEMI-FINALS - 2011
D.W. Crawshay & S. Brennan, Australian Institute of Sport, Australia
beat
J.J. Chapman & J. Bidwell, Australian Institute of Sport, Australia
verdict
Easily
More information
race
10
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
1.59
Fawley
3.21
Finish
7.03
M.W. Wells & R.M. Bateman, Leander Club
beat
W.J. Miller & W. Ochal, Chula Vista Training Center, U.S.A.
verdict
¾ length
More information
race
14
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
1.57
Fawley
3.17†
Finish
6.50†
HEATS - 2011
W.J. Miller & W. Ochal, Chula Vista Training Center, U.S.A.
beat
S. Thompson & W. Curry, Chester-le-Street Amateur Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
4
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.03
Fawley
3.31
Finish
7.34
M.W. Wells & R.M. Bateman, Leander Club
beat
Y.Y. Liang & G.F. Fa, Shandong Water Sports Centre, China
verdict
2 ¼ lengths
More information
race
29
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
1.56†
Fawley
3.22
Finish
7.11
D.W. Crawshay & S. Brennan, Australian Institute of Sport, Australia
beat
S.Z. Frycke-Cunningham & M.A. Nucci, Malta Boat Club, U.S.A.
verdict
Easily
More information
race
34
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.02
Fawley
3.25
Finish
7.09
J.J. Chapman & J. Bidwell, Australian Institute of Sport, Australia
beat
E.J. Barton & A.W. Davies, Dart Totnes Amateur Rowing Club and Cardiff City Rowing Club
verdict
4 lengths
More information
race
57
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.02
Fawley
3.26
Finish
7.14
J.J. Chapman & J. Bidwell, Australian Institute of Sport, Australia
beat
S.V. Caudrelier & B. van de Giessen, Lea Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
4
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.02
Fawley
3.29
Finish
7.26
S.Z. Frycke-Cunningham & M.A. Nucci, Malta Boat Club, U.S.A.
beat
J.H.C. Coombes & G. Murty, Hereford Rowing Club and Clydesdale Amateur Rowing Club
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
9
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09*
Fawley
3.36*
Finish
7.23
S. Thompson & W. Curry, Chester-le-Street Amateur Rowing Club
beat
R.A. Jephcote & R. Arnold, Burton Leander Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
15
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
3.42
Finish
7.59
E.J. Barton & A.W. Davies, Dart Totnes Amateur Rowing Club and Cardiff City Rowing Club
beat
M.A. Jinks & R.D.M. Wallace, University of Birmingham and Two Lions Boat Club
verdict
Easily
More information
race
34
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.08*
Fawley
3.36
Finish
7.35
Y.Y. Liang & G.F. Fa, Shandong Water Sports Centre, China
beat
T.H. Graves & P.F. Graves, Craftsbury Sculling Center, U.S.A.
verdict
2 ¾ lengths
More information
race
70
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.06
Fawley
3.29
Finish
7.18
FINAL - 2010
C. Berrest & J. Bahain, France
beat
M.W. Wells & R.M. Bateman, Leander Club
verdict
Not rowed out
More information
race
13
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
3.36
Finish
7.38
SEMI-FINALS - 2010
C. Berrest & J. Bahain, France
beat
S. Uru & P. Taylor, Waiariki Rowing Club, New Zealand
verdict
3 lengths
More information
race
8
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.01
Fawley
3.20†
Finish
7.04
M.W. Wells & R.M. Bateman, Leander Club
beat
G.R. Ochal & W.R. Anderson, Princeton Training Center, U.S.A.
verdict
2 ½ lengths
More information
race
30
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
1.59
Fawley
3.23
Finish
7.01
HEATS - 2010
C. Berrest & J. Bahain, France
beat
P.F. Graves & T.H. Graves, Bantam Boat Club, U.S.A.
verdict
2 ¾ lengths
More information
race
19
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.04
Fawley
3.29
Finish
7.20
S. Uru & P. Taylor, Waiariki Rowing Club, New Zealand
beat
K. Tadachi & D. Takeda, Yamoto Rowing Club, Japan
verdict
2 lengths
More information
race
30
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.01
Fawley
3.25
Finish
7.12
M.W. Wells & R.M. Bateman, Leander Club
beat
N. Cohen & J. Sullivan, Waiariki Rowing Club, New Zealand
verdict
½ length
More information
race
48
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.01
Fawley
3.24
Finish
7.12
G.R. Ochal & W.R. Anderson, Princeton Training Center, U.S.A.
beat
P.D. Fraga & N.M. Mendes, Sport Club Do Porto, Portugal
verdict
3 ½ lengths
More information
race
70
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.03
Fawley
3.26
Finish
7.13
P.F. Graves & T.H. Graves, Bantam Boat Club, U.S.A.
beat
C.M. Owen & P.P.H. Bougon, Cambridge '99 Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
9
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.46
Finish
8.07
K. Tadachi & D. Takeda, Yamoto Rowing Club, Japan
beat
S.J. Suthers & T. Bond, The Tideway Scullers' School
verdict
Easily
More information
race
15
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.47
Finish
8.08
N. Cohen & J. Sullivan, Waiariki Rowing Club, New Zealand
beat
D.J.T. Vandor & C. Sylvester, Victoria City Rowing Club and Shawnigan Lake School, Canada
verdict
Easily
More information
race
49
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.32
Finish
7.36
S. Uru & P. Taylor, Waiariki Rowing Club, New Zealand
beat
D A Emery & K.T. Kolimechkov, Putney Town Rowing Club and Twickenham Rowing Club
verdict
4 ½ lengths
More information
race
64
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.55
Finish
8.19
P.D. Fraga & N.M. Mendes, Sport Club Do Porto, Portugal
beat
B.J. Gardener & S.P. Hermes, Burway Rowing Club
verdict
2 ¾ lengths
More information
race
69
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.54
Finish
8.23
FINAL - 2009
M.C. Trott & N. Cohen, New Zealand
beat
M.W. Wells & S.C. Rowbotham
verdict
1 length
More information
race
17
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.42
Finish
7.42
SEMI-FINALS - 2009
M.W. Wells & S.C. Rowbotham
beat
Y.W.J. Yuan & Z.S.Y. Zhang, China
verdict
1 ¾ lengths
More information
race
33
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.38
Finish
7.26
M.C. Trott & N. Cohen, New Zealand
beat
S. Uru & P. Taylor, New Zealand
verdict
Easily
More information
race
36
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.36
Finish
7.39
HEATS - 2009
S. Uru & P. Taylor, New Zealand
beat
R.C. Hardy & P.J.C. Wells
verdict
4 ¼ lengths
More information
race
4
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.33
Finish
8.02
M.C. Trott & N. Cohen, New Zealand
beat
C.T. Mollison & S.R. Hampshire
verdict
1 ¾ lengths
More information
race
35
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.04
Fawley
3.32
Finish
7.52
FINAL - 2008
W.D. Piermarini & E.M. Hovey, U.S.A.
beat
P.F. Graves & T.H. Graves, U.S.A.
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
1
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.39
Finish
7.35
SEMI-FINALS - 2008
P.F. Graves & T.H. Graves, U.S.A.
beat
G. P. Winkler & D.Y. Simkin
verdict
5 lengths
More information
race
11
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
*2.35
Fawley
*4.15
Finish
8.30
W.D. Piermarini & E.M. Hovey, U.S.A.
beat
R.T. Hunter & I.J. Lawson
verdict
Easily
More information
race
34
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
3.59
Finish
8.38
HEATS - 2008
G. P. Winkler & D.Y. Simkin
beat
H.K. Griffin & D.M.C. MacColgain
verdict
3 ¾ lengths
More information
race
4
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.37
Finish
7.44
R.T. Hunter & I.J. Lawson
beat
J.P. Davies & N.C. Morrell
verdict
⅔ length
More information
race
19
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.40
Finish
7.51
P.F. Graves & T.H. Graves, U.S.A.
beat
W.W. Blankert & A.F. Snijders, Holland
verdict
Easily
More information
race
24
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.37
Finish
7.34
W.D. Piermarini & E.M. Hovey, U.S.A.
beat
D.J. Lowe & T.W. Hennessy, Australia
verdict
2 lengths
More information
race
40
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.45
Finish
7.55
D.J. Lowe & T.W. Hennessy, Australia
beat
C.T. Mollison & S.R. Hampshire
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
5
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
*2.16
Fawley
3.50
Finish
8.00
H.K. Griffin & D.M.C. MacColgain
beat
K.T. Kolimechkov & E.A. Boileau
verdict
3 ½ lengths
More information
race
10
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14
Fawley
3.47
Finish
8.02
W.W. Blankert & A.F. Snijders, Holland
beat
S. Collins & M.G.B. Reynaud
verdict
Easily
More information
race
20
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.54
Finish
8.22
J.P. Davies & N.C. Morrell
beat
F. Raschke & H.R. Powell
verdict
5 lengths
More information
race
35
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.51
Finish
8.11
G. P. Winkler & D.Y. Simkin
beat
O. Pueyo & M. Arranz, Spain
verdict
4 ¼ lengths
More information
race
64
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.43
Finish
7.54
FINAL - 2007
L. Spik & I. Cop, Slovenia
beat
M. Sloma & M. Brzezinski, Poland
verdict
5 lengths
More information
race
6
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.04
Fawley
3.31
Finish
7.33
SEMI-FINALS - 2007
M. Sloma & M. Brzezinski, Poland
beat
I. Tsamis & I. Christou, GRE
verdict
2 lengths
More information
race
10
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.41
Finish
7.52
L. Spik & I. Cop, Slovenia
beat
I. Allsop & D. Elice-Flint, Australia
verdict
2¼ lengths
More information
race
31
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.43
Finish
8.01
HEATS - 2007
L. Spik & I. Cop, Slovenia
beat
J.W. Logan & C.M. Logan
verdict
3¼ length
More information
race
19
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.55
Finish
8.47
I. Tsamis & I. Christou, GRE
beat
J.P. Halliday & H. Bond
verdict
easily
More information
race
29
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.55
Finish
8.29
M. Sloma & M. Brzezinski, Poland
beat
B.J. Gardner & R.O.G. Ellera
verdict
easily
More information
race
39
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.53
Finish
8.27
I. Allsop & D. Elice-Flint, Australia
beat
A.J. Smith & S.J. Suthers
verdict
easily
More information
race
60
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.00
Finish
8.51
A.J. Smith & S.J. Suthers
beat
M. Jump & J.M. Leighton
verdict
5 lengths
More information
race
10
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.06
Finish
8.41
I. Allsop & D. Elice-Flint, Australia
beat
G. Cure & M.D. Green
verdict
easily
More information
race
15
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23
Fawley
4.00
Finish
8.49
B.J. Gardner & R.O.G. Ellera
beat
M.D. Northwood & M. Stamper, HKG
verdict
easily
More information
race
25
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.10
Finish
8.57
I. Tsamis & I. Christou, GRE
beat
P.A Hone & P.J. Keane
verdict
easily
More information
race
39
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.56
Finish
8.35
L. Spik & I. Cop, Slovenia
beat
S.J. Wells & A. Cruickshanks, South Africa
verdict
2¼ lengths
More information
race
49
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.28
Fawley
4,13
Finish
9.20
M. Sloma & M. Brzezinski, Poland
beat
B.P. O'Brien & N.A. O'Connor, U.S.A.
verdict
3½ lengths
More information
race
60
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.22
Fawley
4.08
Finish
8.47
J.P. Halliday & H. Bond
beat
T.G. Cannon & S.E. Hemsworth
verdict
easily
More information
race
80
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.32*
Fawley
4.17
Finish
9.05
FINAL - 2006
M.W. Wells & S.C. Rowbotham, Leander Club & University of London
beat
L. Spik & I. Cop, Slovenia
verdict
not rowed out
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
1.59*
Fawley
3.22*
Finish
7.08
SEMI-FINALS - 2006
M.W. Wells & S.C. Rowbotham, Leander Club & University of London
beat
Z. Hirling & T Varga, Hungary
verdict
3 lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.01
Fawley
3.21†=
Finish
7.00
L. Spik & I. Cop, Slovenia
beat
N.H Simonsen & M.G. Adamsen, Norway
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.00
Fawley
3.23
Finish
7.09
HEATS - 2006
Z. Hirling & T Varga, Hungary
beat
A.E. Scoon & D.P. Atkins, N.City Rowing Academy
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.34
Finish
7.38
N.H Simonsen & M.G. Adamsen, Norway
beat
R.A. Hosking & P.A Hone, Walton Rowing Club
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.04
Fawley
3.31
Finish
7.26
M.W. Wells & S.C. Rowbotham, Leander Club & University of London
beat
J.W. Logan & C.M. Logan, Glasgow University
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
1.59
Fawley
3.24
Finish
7.21
L. Spik & I. Cop, Slovenia
beat
A.M.J. Larkman & M.G.B.Reynaud, City of Bristol Rowing Club & Moles
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.07
Fawley
3.36
Finish
7.29
N.H Simonsen & M.G Adamsen, Norway
beat
F. Dufour & F. Moreau, France
verdict
4 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.06
Fawley
3.32
Finish
7.27
A.E. Scoon & D.P. Atkins, N.City Rowing Academy
beat
A.S.R. Delahaye & P. Gosling, Warwick Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.40
Finish
7.47
A.M.J. Larkman & M.P Plotkowiak, City of Bristol Rowing Club & Univ
beat
M.N. Sharpe & M.G.W. Baker, Marlow Rowing Club
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.45
Finish
7.44
J.W. Logan & C.M. Logan, Glasgow University
beat
P.J. Buckworth & H.M. Pelham, Tees Rowing Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.42
Finish
7.54
R.A. Hosking & P.A Hone, Walton Rowing Club
beat
P.J. Goodchild & F.T. Raschke, Auriol Kensington Rowing Club
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14*
Fawley
3.46
Finish
7.52
FINAL - 2005
M.J. Hunter. & J.W Lindsay-Fynn, London Rowing Club & Leander Club
beat
I.M. Snijders & A.F. Snijders, Holland
verdict
easily
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.32
Finish
7.26
SEMI-FINALS - 2005
J.W Lindsay-Fynn & M.J. Hunter
beat
R.M. Woods & S.M. Pollard
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.41
Finish
7.55
I.M. Snijders & A.F. Snijders, Holland
beat
H.K. Griffin & J.S. Warnock
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.47
Finish
7.58
HEATS - 2005
R.M. Woods & S.M. Pollard
beat
P.J.C. Goodchild & H.R. Powell
verdict
2¼ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.17
Fawley
3.49
Finish
8.04
I.M. Snijders & A.F. Snijders, Holland
beat
M.R. Beechey & N.J. Wakefield
verdict
2¼ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.42
Finish
7.54
J.W Lindsay-Fynn & M.J. Hunter
beat
P.J. Turner & C.A. Morgan
verdict
3 lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.44
Finish
7.51
H.K. Griffin & J.S. Warnock
beat
M.P. Burbanks & A.N. Graham
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.17*
Fawley
3.50*
Finish
8.11
P.J. Turner & C.A. Morgan
beat
B.D. McGeehin & B.P. O'Brien, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.44
Finish
8.02
P.J.C. Goodchild & H.R. Powell
beat
S.F. Dance & P. McConnell
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19*
Fawley
3.55
Finish
8.21
L.W. McGee & E.J. Winters, U.S.A.
beat
P.J. Buckworth & H.M. Pelham
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16*
Fawley
3.45
Finish
8.02
I.M. Snijders & A.F. Snijders, Holland
beat
D.J. Lowe & R.P.D. Foster, Australia
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
4.00
Finish
8.38
R.M. Woods & S.M. Pollard
beat
C.P. Newland & M. Kilby
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.55
Finish
8.21
J.W Lindsay-Fynn & M.J. Hunter, London Rowing Club & Leander Club
beat
C.K. Fraser & E.D. Slater, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.34
Finish
7.42
FINAL - 2004
P. Lorinczy & K. Szab? Hungary
beat
S.D. Goodbrand & G.B. Blanchard
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.13
Fawley
3.42
Finish
7.47
SEMI-FINALS - 2004
S.D. Goodbrand & G.B. Blanchard
beat
T.H. Graves & P.F. Graves, U.S.A.
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.46
Finish
8.04
P. Lorinczy & K. Szab? Hungary
beat
D.J. Tipney & Z.J.N. Purchase
verdict
1 length
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
3.50
Finish
7.59
HEATS - 2004
S.D. Goodbrand & G.B. Blanchard
beat
A.N. Graham & M.P. Burbanks
verdict
1¼ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16*
Fawley
3.48
Finish
7.55
D.J. Tipney & Z.J.N. Purchase
beat
H.F.W. Worden & P.J. Turner
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.45
Finish
7.53
T.H. Graves & P.F. Graves, U.S.A.
beat
A. Butler & D. Taylor, Australia
verdict
2 feet
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.47
Finish
8.12
P. Lorinczy & K. Szab? Hungary
beat
P.J.C. Goodchild & F.T. Raschke
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
3.55
Finish
8.16
P.J.C. Goodchild & F.T. Raschke
beat
M.I. McLeod-Jones & A.T.H. West
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.46
Finish
8.02
A. Butler & D. Taylor, Australia
beat
S.F. Dance & P.C. McConnell
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.46
Finish
7.59
T.H. Graves & P.F. Graves, U.S.A.
beat
P.J. Buckworth & H.M. Pelham
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18*
Fawley
3.51
Finish
8.15
A.N. Graham & M.P. Burbanks
beat
W.J. Wadsworth & P.J. Darvill
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.21
Fawley
3.56
Finish
8.21
D.J. Tipney & Z.J.N. Purchase
beat
A.T.M. Rennie & W.D. Sadler
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.51
Finish
8.03
H.F.W. Worden & P.J. Turner
beat
S.M. Pearce & B.R. Ingle
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.24
Fawley
3.58
Finish
8.40
P. Lorinczy & K. Szab? Hungary
beat
T. Marshall & R. Ludlow
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
4.05
Finish
9.01
FINAL - 2003
B. Mueller & M. Weiss, Germany
beat
M. S. Inglis & T. Pascall, Australia
verdict
3 lengths
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.30
Finish
7.18
SEMI-FINALS - 2003
D. A. Gabel & K. D. Smack, U.S.A.
beat
L. M. G. Cairns & R. J. Twyman
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.33
Finish
7.28
B. Mueller & M. Weiss, Germany
beat
S. F. Dance & A. T. M. Rennie
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.04
Fawley
3.31
Finish
7.32
M. S. Inglls & T. Pascall, Australia
beat
R. A. Hosking & R. A. Wilder
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.06
Fawley
3.32
Finish
7.17
A. J. S. MacAlister & T. C. Gale
beat
E. F. Demetriou & D. B. Kitchel, U.S.A.
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.36
Finish
7.24
B. Mueller & M. Weiss, Germany
beat
D. A. Gabel & K. D. Smack, U.S.A.
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.02
Fawley
3.28
Finish
7.21
M. S. Inglis & T. Pascall, Australia
beat
A. J. S. MacAlister & T. C. Gale
verdict
2 feet
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.08
Fawley
3.35
Finish
7.15
HEATS - 2003
E. F. Demetriou & D. B. Kitchel, U.S.A.
beat
N. J. George & A. L. Speechly
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.13
Fawley
3.42
Finish
7.44
D. A. Gabel & K. D. Smack, U.S.A.
beat
A. N. Graham & M. P. Burbanks
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.33
Finish
7.26
A. J. S. MacAlister & T. C. Gale
beat
R. W. Young & P. A. Hone
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.35
Finish
7.32
B. Mueller & M. Weiss, Germany
beat
J. W. Lindsay-Flynn & J. W. Curran
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.05
Fawley
3.32
Finish
7.22
M. S. Inglls & T. Pascall, Australia
beat
W. J. Wadsworth & P. J. Darvill
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07
Fawley
3.35
Finish
7.34
FINAL - 2002
S.Vieilledent & A.Hardy, France
beat
A.Haller & T.Pet?
verdict
4 lengths
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.06
Fawley
3.36*
Finish
7.32
SEMI-FINALS - 2002
S.Vieilledent & A.Hardy, France
beat
T.R.A.C.Male & T.D.Kay
verdict
⅓ length
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.04
Fawley
3.28
Finish
7.05
A.Haller & T.Pet?
beat
E.C.Wilhelm & M.A.Beaton
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.34
Finish
7.24
HEATS - 2002
T.R.A.C.Male & T.D.Kay
beat
E.F.Demetriou & D.B.Kitchel
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07
Fawley
3.39
Finish
7.48
S.Vieilledent & A.Hardy, France
beat
N.C.West & R.A.Hosking
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.43
Finish
7.43
A.Haller & T.Pet?
beat
H.F.W.Worden & P.J.Turner
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.05
Fawley
3.32
Finish
7.32
N.Byrne & O.Byrne
beat
M.J.Edge & O.J.Warner
verdict
3 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.42
Finish
7.49
N.C.West & R.A.Hosking
beat
A.T.M.Rennie & J.P.Wood
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.12*
Fawley
3.42*
Finish
7.45
A.Haller & T.Pet?
beat
K.van der Koog & E.H.J.Landman
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.41
Finish
7.44
E.F.Demetriou & D.B.Kitchel
beat
W.J.Wadsworth & P.J.Darvill?
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.53
Finish
8.06
E.C.Wilhelm & M.A.Beaton
beat
J.K.A.MacDonald & P.J.Dostal
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.13
Fawley
3.43
Finish
7.57
T.R.A.C.Male & T.D.Kay
beat
S.F.Dance & W.P.J.Hoodless
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.42
Finish
7.59
S.Vieilledent & A.Hardy, France
beat
T.L.Edwards & D.W.Crawshay
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.08
Fawley
3.35
Finish
7.55
H.F.W.Worden & P.J.Turner
beat
R.G.Shirley & P.Savage?
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.13*
Fawley
3.47*
Finish
8.03
FINAL - 2001
T. Kucharski & R. Sycz, A.Z.S. Gorzow and A.Z.S. Bydgostia K
beat
P.P. Gardner & I.J. Lawson, Leander Club
verdict
4 lengths
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.35
Finish
7.26
SEMI-FINALS - 2001
D.B. Sanders & B.R. Wilkinson, Potomac Boat Club, U.S.A.
beat
M. Arnold & M.T. Hart, Hollandia Roeiclub, Holland??
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.07
Fawley
3.32
Finish
7.25
P.P. Gardner & I.J. Lawson, Leander Club
beat
T.R. Beyreuther & S.P. Gorman, Potomac Boat Club, U.S.A.
verdict
⅔ length
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.03
Fawley
3.28
Finish
7.17
P.A. Hone & R.W. Young, The Tideway Scullers' School?
beat
Rowing Club Colborne & M.J. Edge, Belvoir Rowing Club and Wallingfo
verdict
5 lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.36
Finish
7.33
T. Kucharski & R. Sycz, A.Z.S. Gorzow and A.Z.S. Bydgostia K
beat
R.J. Kelly & M.J.N.S. Crocker, The Tideway Scullers' School
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.03
Fawley
3.32
Finish
7.29
T. Kucharski & R. Sycz, A.Z.S. Gorzow and A.Z.S. Bydgostia K
beat
D.B. Sanders & B.R. Wilkinson, Potomac Boat Club, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.03
Fawley
3.27
Finish
7.17
P.P. Gardner & I.J. Lawson, Leander Club
beat
P.A. Hone & R.W. Young, The Tideway Scullers' School?
verdict
2¼ lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07*
Fawley
3.34
Finish
7.37
HEATS - 2001
D.B. Sanders & B.R. Wilkinson, Potomac Boat Club, U.S.A.
beat
J.F. Aston & J.G. Tetley, Marlow Rowing Club
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.45
Finish
7.55
R.J. Kelly & M.J.N.S. Crocker, The Tideway Scullers' School
beat
R.D. Baker & A.M. Aiken, Rob Roy Boat Club
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.45
Finish
7.47
T.R. Beyreuther & S.P. Gorman, Potomac Boat Club, U.S.A.
beat
W.J. Wadsworth & P.J. Darvill, Minerva-Bath Rowing Club
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.38
Finish
7.46
M. Arnold & M.T. Hart, Hollandia Roeiclub, Holland??
beat
J.W. Hart & C.R. Smalman-Smith, Molesey Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.39
Finish
7.40
Rowing Club Colborne & M.J. Edge, Belvoir Rowing Club and Wallingfo
beat
G. Cairns & L. Cairns, Globe Rowing Club
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.48
Finish
8.02
P.P. Gardner & I.J. Lawson, Leander Club
beat
J.C. Baker & J.O. Reinhardt, Rudergesellschaft M?nchen 1972 e.V., Germany
verdict
5 lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.42
Finish
7.54
P.A. Hone & R.W. Young, The Tideway Scullers' School?
beat
S.F. Dance & W.P.J. Hoodless, Upper Thames Rowing Club
verdict
4 lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.45
Finish
7.56
T. Kucharski & R. Sycz, A.Z.S. Gorzow and A.Z.S. Bydgostia K
beat
D.J.H. Heathcote & E.G.A. Adams, Huntingdon Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.07
Fawley
3.42
Finish
7.50
FINAL - 2000
Kalizan & Samuelsen
beat
Langridge & Wells
verdict
Easily
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
 2.05
Fawley
3.32 
Finish
7.28
SEMI-FINALS - 2000
Kalizan & Samuelsen
beat
Lawson & Lyall-Cottle
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
 2.05
Fawley
3.30 
Finish
7.17
Langridge & Wells
beat
Van Der Linden & Aardwijn
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
 2.09
Fawley
3.38 
Finish
7.36
HEATS - 2000
Webb & Gardner
beat
Thomas & Sharpe
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.40
Finish
7.45
Jacob & Maher
beat
Brown & Baker
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.41
Finish
7.38
Woods & Pollard
beat
Goodchild & Mackworth-Praed
verdict
one foot
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
*2.14
Fawley
*3.45
Finish
7.46
Lawson & Lyall-Cottle
beat
Kimura & Okukmura
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.32
Finish
7.26
Van Der Linden & Aardewijn
beat
Wakefield & Hunter
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.06
Fawley
3.32
Finish
7.26
Langridge & Wells
beat
Eaton & Stuart
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07
Fawley
3.35
Finish
7.41
Smith & Herbertson
beat
Harries & Gaylard
verdict
one foot
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
*2.12
Fawley
*3.42
Finish
7.48
Kalizan & Samuelsen
beat
Stephens & Wilson
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.31
Finish
7.25
Van Der Linden & Aardwijn
beat
Woods & Pollard
verdict
Easily
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.36
Finish
7.35
Kalizan & Samuelsen
beat
Webb & Gardner
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Wednesday
station
2 - Bucks
Barrier
 2.04
Fawley
3.29
Finish
7.20
Lawson & Lyall-Cottle
beat
Smith & Herbertson
verdict
Easily
More information
race
day
Wednesday
station
2 - Bucks
Barrier
 2.07
Fawley
N.T.T. 
Finish
7.34
Langridge & Wells
beat
Jacob & Maher
verdict
¼ length
More information
race
day
Wednesday
station
2 - Bucks
Barrier
 2.05
Fawley
3.32 
Finish
7.25
FINAL - 1999
McGowan & Peterson
beat
Groom & Tucker
verdict
3 lengths
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.48
Finish
7.44
SEMI-FINALS - 1999
Groom & Tucker
beat
Stephens & Wilson
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.45
Finish
8
McGowan & Peterson
beat
Haining & Szogi
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.5
Finish
8.09
HEATS - 1999
Haining & Szogi
beat
Curran & King
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.36
Finish
7.38
Stephens & Wilson
beat
Baker & Bevan
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.53
Finish
8.08
McGowan & Peterson
beat
Geall & Darvill
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.41
Finish
7.58
Groom & Tucker
beat
Lee & Pedrick
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.43
Finish
7.5
McGowen & Peterson
beat
De Bonis & Fisher
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.1
Fawley
3.37
Finish
7.49
Groom & Tucker
beat
Pengilley & Ribbens
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.46
Finish
7.56
Stephens & Wilson
beat
Taylor & Kelly
verdict
1 length
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.52
Finish
8.1
Haining & Szogi
beat
Chmiel & Adams
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.46
Finish
8.02