Search results

Select a year to search for records
Select a trophy to search for records
FINAL - 2016
R. Braas & M. Steenman, Holland
beat
B. Demey & E. Jonville (Aviron Grenoblois and Cercle Nautique d'Annecy, France)
verdict
3 3/4 lengths
More information
race
4
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.38
Finish
7.35
SEMI-FINALS - 2016
B. Demey & E. Jonville (Aviron Grenoblois and Cercle Nautique d'Annecy, France)
beat
O.R.G. Cook & C.S. McBrierty (University of London and Leander Club)
verdict
2ft
More information
race
9
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.49
Finish
7.52
R. Braas & M. Steenman, Holland
beat
P. Kluge & C. Ernsting (Celler Ruderverein e.V. and Berliner Ruderclub, Germany)
verdict
NOT ROWED OUT
More information
race
18
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.31
Fawley
4.23
Finish
9.26
HEATS - 2016
B. Demey & E. Jonville (Aviron Grenoblois and Cercle Nautique d'Annecy, France)
beat
M. Macković & V. Pivač (Veslački Klub Grafičar and Veslački Klub Palič, Serbia)
verdict
2 1/2 lengths
More information
race
10
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14*
Fawley
3.45*
Finish
7.51
O.R.G. Cook & C.S. McBrierty (University of London and Leander Club)
beat
M. Kohlmayr & J. Auerbach (Erster Wiener Ruderclub Lia, Austria)
verdict
3 1/2 lengths
More information
race
20
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.50
Finish
8.10
R. Braas & M. Steenman, Holland
beat
M. Grossmann & M. Trebbow (Ruder-Club Favorite Hammonia Hamburg and Ruderverein Wandsbek e.V., Germany)
verdict
2 1/4 lengths
More information
race
48
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14
Fawley
3.48
Finish
8.06
P. Kluge & C. Ernsting (Celler Ruderverein e.V. and Berliner Ruderclub, Germany)
beat
L. Duhnkrack & N. Merget (Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 e.V., Germany)
verdict
2 1/4 lengths
More information
race
66
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.50
Finish
8.09
M. Kohlmayr & J. Auerbach (Erster Wiener Ruderclub Lia, Austria)
beat
A.W. Webb & P.D.K. Robinson (Molesey Boat Club)
verdict
3 lengths
More information
race
4
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.15
Fawley
3.49
Finish
8.00
B. Demey & E. Jonville (Aviron Grenoblois and Cercle Nautique d'Annecy, France)
beat
M. Shi & M. Liang (Hunan Rowing Club, China)
verdict
Easily
More information
race
14
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.48
Finish
8.02
L. Duhnkrack & N. Merget (Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 e.V., Germany)
beat
P.L. Congdon & S.H. Arnot (Leander Club)
verdict
1 3/4 lengths
More information
race
84
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14
Fawley
3.48
Finish
8.06
M. Grossmann & M. Trebbow (Ruder-Club Favorite Hammonia Hamburg and Ruderverein Wandsbek e.V., Germany)
beat
S. Ntouskos & I. Petrou (Sailing Club of Thessaloniki and Nautical Club of Ioannina, Greece)
verdict
3 3/4 lengths
More information
race
88
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.55
Finish
8.17
FINAL - 2015
J.C. Foad & M.K. Langridge (Molesey Boat Club and Leander Club)
beat
O.R.G. Cook & S.G. Innes (University of London and Leander Club)
verdict
5 lengths
More information
race
6
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07
Fawley
3.39
Finish
7.39
SEMI-FINALS - 2015
J.C. Foad & M.K. Langridge (Molesey Boat Club and Leander Club)
beat
C.S. McBrierty & M.T. Tarrant (Oxford Brookes University and Leander Club)
verdict
4 lengths
More information
race
19
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.44
Finish
7.47
O.R.G. Cook & S.G. Innes (University of London and Leander Club)
beat
D.I. Hunt & S.B. Keeling (University of Pretoria, South Africa)
verdict
2 1/2 lengths
More information
race
24
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.10*
Fawley
3.41*
Finish
7.43
HEATS - 2015
J.C. Foad & M.K. Langridge (Molesey Boat Club and Leander Club)
beat
M. Brinker & P.J.R. Reynolds (Sons of the Thames Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
34
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
1.59
Fawley
3.39
Finish
7.59
C.S. McBrierty & M.T. Tarrant (Oxford Brookes University and Leander Club)
beat
S. Nakamura & N. Kamada (Mitsubishi Boat Club, Japan)
verdict
3 1/4 lengths
More information
race
52
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.03
Fawley
3.30
Finish
7.28
D.I. Hunt & S.B. Keeling (University of Pretoria, South Africa)
beat
J.A. Brown & S.W.D. Thornton (Manchester University)
verdict
2 1/4 lengths
More information
race
63
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.37
Finish
7.34
O.R.G. Cook & S.G. Innes (University of London and Leander Club)
beat
C.E. Thurston & W.K.H. Geffen (Keble College, Oxford)
verdict
1 1/2 lengths
More information
race
67
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.04
Fawley
3.29
Finish
7.22
C.E. Thurston & W.K.H. Geffen (Keble College, Oxford)
beat
W.B. Rosenbloom & S.P. Keenan (Yale University, U.S.A.)
verdict
2 3/4 lengths
More information
race
10
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.35
Finish
7.36
M. Brinker & P.J.R. Reynolds (Sons of the Thames Rowing Club)
beat
W.J. Todd & D.J. Kempsell (Lady Rohesia Boat Club)
verdict
Easily
More information
race
35
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.15
Fawley
3.52
Finish
8.09
S. Nakamura & N. Kamada (Mitsubishi Boat Club, Japan)
beat
R. Kajihara & R. Arakawa (Hitotsubashi University, Japan)
verdict
3 1/4 lengths
More information
race
70
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.41
Finish
7.38
FINAL - 2014
J.B.P Bahain & M. Steenman, Holland
beat
S.B. Keeling & V.A. Breet, RSA
verdict
2 lengths
More information
race
4
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.05*
Fawley
3.32*
Finish
7.19
SEMI-FINALS - 2014
J.B.P Bahain & M. Steenman, Holland
beat
A.J. Sinclair & S. Durrant
verdict
1 ¾ lengths
More information
race
35
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.43
Finish
7.45
S.B. Keeling & V.A. Breet, RSA
beat
D.I. Hunt & L.A. Brittain, RSA
verdict
2 ½ lengths
More information
race
37
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.07
Fawley
3.38
Finish
7.37
HEATS - 2014
S.B. Keeling & V.A. Breet, RSA
beat
L.N.S. McCormick & B.C. Duncan, CAN
verdict
Easily
More information
race
39
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.58
Finish
8.34
A.J. Sinclair & S. Durrant
beat
A.J.C. Miller & M.J. Ewing
verdict
Easily
More information
race
42
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.22
Fawley
4.05
Finish
8.37
J.B.P Bahain & M. Steenman, Holland
beat
W.T. Hayes & A.S. Lebed
verdict
Easily
More information
race
59
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.17
Fawley
3.57
Finish
8.37
D.I. Hunt & L.A. Brittain, RSA
beat
V. Onfroy & J. Montet, FRA
verdict
1 ¾ lengths
More information
race
63
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.53
Finish
8.22
L.N.S. McCormick & B.C. Duncan, CAN
beat
N.R. Bates & D.R. French
verdict
Easily
More information
race
40
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29
Fawley
4.12
Finish
8.49
A.J.C. Miller & M.J. Ewing
beat
L. Kong & Y. Cai, CHN
verdict
Easily
More information
race
70
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.17
Fawley
3.54
Finish
8.39
W.T. Hayes & A.S. Lebed
beat
N.M. Pusinelli & B.R. Jowitt
verdict
3ft
More information
race
80
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.22
Fawley
4.03
Finish
8.30
D.I. Hunt & L.A. Brittain, RSA
beat
K. Christomanos & A. Lampridis, GRE
verdict
2 lengths
More information
race
82
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.44
Finish
8.07
FINAL - 2013
E.G. Murray & H.B. Bond, New Zealand
beat
D.I. Hunt & V.A. Breet (Tuks Rowing Club, South Africa)
verdict
Easily
More information
race
4
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.02*
Fawley
3.25
Finish
6.56‡
SEMI-FINALS - 2013
E.G. Murray & H.B. Bond, New Zealand
beat
S.B. Keeling & L.A. Brittain (Tuks Rowing Club, South Africa)
verdict
Easily
More information
race
31
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.04*
Fawley
3.28
Finish
7.12
D.I. Hunt & V.A. Breet (Tuks Rowing Club, South Africa)
beat
M. Veit & J. Dehoust (Mannheimer Ruderclub 1875 e.V., Germany)
verdict
4 ¼ lengths
More information
race
33
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.04
Fawley
3.33
Finish
7.28
HEATS - 2013
M. Veit & J. Dehoust (Mannheimer Ruderclub 1875 e.V., Germany)
beat
M.A. Jinks & A.D. Meigh (University of Birmingham)
verdict
Easily
More information
race
4
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.39
Finish
7.50
D.I. Hunt & V.A. Breet (Tuks Rowing Club, South Africa)
beat
W.J. Todd & A.J. Holden-Smith (Taurus Boat Club)
verdict
Easily
More information
race
9
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.39
Finish
7.41
E.G. Murray & H.B. Bond, New Zealand
beat
M.C. Bedford & N.W. Kimberley (University of London and Imperial College London)
verdict
Easily
More information
race
58
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
3.35
Finish
7.28
S.B. Keeling & L.A. Brittain (Tuks Rowing Club, South Africa)
beat
I.S.A. Say & S.L.M. Burusoglu (Galatasaray Spor Kulübü, Turkey)
verdict
Easily
More information
race
64
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.38
Finish
7.41
W.J. Todd & A.J. Holden-Smith (Taurus Boat Club)
beat
M.M. Coughlan & D.G. Bartlett (Poplar, Blackwall & District Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
5
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.22
Fawley
4.01
Finish
8.29
M.A. Jinks & A.D. Meigh (University of Birmingham)
beat
G.W. Fryer & C.P. Schreiber (Lymington Amateur Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
39
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.08
Finish
8.46
I.S.A. Say & S.L.M. Burusoglu (Galatasaray Spor Kulübü, Turkey)
beat
N.J. Rogers & M.D. Leach (City of Oxford Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
50
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.55
Finish
8.13
FINAL - 2012
M.M. Molina & B.L. Lang, France
beat
K. Christomanos & A. Lampridis (Greece)
verdict
Easily
More information
race
7
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
3.52
Finish
8.22
SEMI-FINALS - 2012
M.M. Molina & B.L. Lang, France
beat
D.J.C. Ritchie & T.E. Broadway (Leander Club)
verdict
2 ½ lengths
More information
race
18
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
4.03
Finish
8.31
K. Christomanos & A. Lampridis (Greece)
beat
J.W. Koven & M.L.D. Blomquist (U.S.A.)
verdict
⅔ length
More information
race
23
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.33
Fawley
4.13
Finish
8.51
HEATS - 2012
M.M. Molina & B.L. Lang, France
beat
A.G.J. Greidanus & J. Pijs (Holland)
verdict
3 lengths
More information
race
5
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.11
Finish
8.39
J.W. Koven & M.L.D. Blomquist (U.S.A.)
beat
Y.C. Corinth & L.A. Antczak (Germany)
verdict
¾ length
More information
race
19
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23*
Fawley
4.05*
Finish
8.44
D.J.C. Ritchie & T.E. Broadway (Leander Club)
beat
L. De Maria & A. Dell'Aquila (Italy)
verdict
Easily
More information
race
25
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.27
Fawley
4.09
Finish
8.46
K. Christomanos & A. Lampridis (Greece)
beat
M.C. Bedford & N.W. Kimberley (University of London and Imperial College London)
verdict
½ length
More information
race
29
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.30
Fawley
4.14
Finish
8.49
L. De Maria & A. Dell'Aquila (Italy)
beat
M.A. Nicholls & C.T. Mollison (Maidstone Invicta Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
20
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
4.00
Finish
8.34
A.G.J. Greidanus & J. Pijs (Holland)
beat
A. Sanglepp & K. Sutt (Estonia)
verdict
Easily
More information
race
30
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.22
Fawley
4.04
Finish
8.38
M.C. Bedford & N.W. Kimberley (University of London and Imperial College London)
beat
P.J. Evans & A.G. Wilkinson (York City Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
40
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.04
Finish
8.57
Y.C. Corinth & L.A. Antczak (Germany)
beat
A. Behrens & F. Otto (Germany)
verdict
Easily
More information
race
70
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.28
Fawley
4.15
Finish
9.16
FINAL - 2011
P.K. Reed & A. Triggs Hodge, Leander Club and Molesey Boat Club
beat
L. Carboncini & N. Mornati, Centro Nazionale di Canottaggio Piediluco, Italy
verdict
Easily
More information
race
9
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.03
Fawley
3.25
Finish
6.56‡
SEMI-FINALS - 2011
L. Carboncini & N. Mornati, Centro Nazionale di Canottaggio Piediluco, Italy
beat
W.J. Lockwood & W.D.B. Buckland, Australian Institute of Sport, Australia
verdict
2 lengths
More information
race
24
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.03*
Fawley
3.27
Finish
7.12
P.K. Reed & A. Triggs Hodge, Leander Club and Molesey Boat Club
beat
A. Gkountoulas & N. Gkountoulas, Nautical Club of Thessaloniki, Greece
verdict
Easily
More information
race
32
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.02
Fawley
3.26
Finish
7.09
HEATS - 2011
A. Gkountoulas & N. Gkountoulas, Nautical Club of Thessaloniki, Greece
beat
B. Tunevitsch & T. Gibson, Australian Institute of Sport, Australia
verdict
2 lengths
More information
race
15
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.05
Fawley
3.29
Finish
7.15
L. Carboncini & N. Mornati, Centro Nazionale di Canottaggio Piediluco, Italy
beat
J.J. Stangel & T. Peszek, Chula Vista Training Center, U.S.A.
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
24
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.00
Fawley
3.23†
Finish
7.06
P.K. Reed & A. Triggs Hodge, Leander Club and Molesey Boat Club
beat
N.C. West & S.O. West, Walton Rowing Club
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
40
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
1.56†
Fawley
3.43
Finish
8.12
W.J. Lockwood & W.D.B. Buckland, Australian Institute of Sport, Australia
beat
A. Foot & R.G. Chisholm, Australian Institute of Sport, Australia
verdict
3 ½ lengths
More information
race
48
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.04
Fawley
3.30
Finish
7.25
A. Foot & R.G. Chisholm, Australian Institute of Sport, Australia
beat
J.S.P. Johnson & C.M.P. Johnson, Thames Valley Park Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
20
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.43
Finish
7.47
W.J. Lockwood & W.D.B. Buckland, Australian Institute of Sport, Australia
beat
C.J. Wallace & S.R. Purdie, Aberdeen Boat Club
verdict
Easily
More information
race
25
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.04
Fawley
3.30
Finish
7.27
J.J. Stangel & T. Peszek, Chula Vista Training Center, U.S.A.
beat
J.A.E. Aguirregomezcorta & D.A.E. Aguirregomezcorta, Club de Remo Raspas del Embarcadero, Spain
verdict
2 ¼ lengths
More information
race
30
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06*
Fawley
3.34
Finish
7.29
L. Carboncini & N. Mornati, Centro Nazionale di Canottaggio Piediluco, Italy
beat
B.F. Smith & D.M.G. Ouseley, Molesey Boat Club
verdict
2 lengths
More information
race
39
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.03
Fawley
3.29
Finish
7.23
P.K. Reed & A. Triggs Hodge, Leander Club and Molesey Boat Club
beat
S.E. Hemsworth & T.N. Porter, Worcester Rowing Club
verdict
4 ½ lengths
More information
race
45
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.01
Fawley
3.34
Finish
7.50
A. Gkountoulas & N. Gkountoulas, Nautical Club of Thessaloniki, Greece
beat
B.A. Pugh & P.D. Robinson, Molesey Boat Club
verdict
4 ¼ lengths
More information
race
49
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.05
Fawley
3.35
Finish
7.39
B. Tunevitsch & T. Gibson, Australian Institute of Sport, Australia
beat
N. Bates & D.R. French, Cygnet Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
60
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.05
Fawley
3.33
Finish
7.36
N.C. West & S.O. West, Walton Rowing Club
beat
B. Osmond & S.A. Hewitt, Bristol Ariel Rowing Club
verdict
¾ length
More information
race
75
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.55
Finish
8.04
FINAL - 2010
E. Murray & H. Bond, New Zealand
beat
P.K. Reed & A. Triggs Hodge, Molesey Boat Club and Leander Club
verdict
Easily
More information
race
9
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12*
Fawley
3.46
Finish
7.55
SEMI-FINALS - 2010
E. Murray & H. Bond, New Zealand
beat
C.F. Nichol & T.F. Burton, Leander Club and Molesey Boat Club
verdict
3 ¾ lengths
More information
race
12
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.04
Fawley
3.30
Finish
7.18
P.K. Reed & A. Triggs Hodge, Molesey Boat Club and Leander Club
beat
I .Tsilis & V. Tzaninis, Nautical Club of Ioannina and Nautical Club Omilos Ereton, Greece
verdict
3 ½ lengths
More information
race
18
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.32
Finish
7.25
HEATS - 2010
E. Murray & H. Bond, New Zealand
beat
D.R. Pring & A.J. Holden-Smith, Molesey Boat Club
verdict
Easily
More information
race
9
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.47
Finish
8.08
C.F. Nichol & T.F. Burton, Leander Club and Molesey Boat Club
beat
M.P. Jensen & R.T. Crisan, Victoria City Rowing Club and Shawnigan Lake School, Canada
verdict
1 ¾ lengths
More information
race
14
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.39
Finish
7.37
P.K. Reed & A. Triggs Hodge, Molesey Boat Club and Leander Club
beat
O.T. Takahashi & T. Nagasaki, Mitsubishi Boat Club, Japan
verdict
Easily
More information
race
50
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.35
Finish
7.34
I .Tsilis & V. Tzaninis, Nautical Club of Ioannina and Nautical Club Omilos Ereton, Greece
beat
B. Rondeau & S. Lente, Club France, France
verdict
4 ½ lengths
More information
race
58
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07
Fawley
3.34
Finish
7.35
O.T. Takahashi & T. Nagasaki, Mitsubishi Boat Club, Japan
beat
M.T.A. Chatwin & K.J. Almand, Quintin Boat Club
verdict
3 ¾ lengths
More information
race
10
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.04
Finish
8.36
E. Murray & H. Bond, New Zealand
beat
B.B. Simpson & S. Waterson, Reading University
verdict
Easily
More information
race
19
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
3.59
Finish
8.30
M.P. Jensen & R.T. Crisan, Victoria City Rowing Club and Shawnigan Lake School, Canada
beat
C.J. Wallace & S.R. Purdie, Deeside Scullers
verdict
Easily
More information
race
24
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.52
Finish
8.08
D.R. Pring & A.J. Holden-Smith, Molesey Boat Club
beat
V. Capelli & A. Palmisano, Centro Nazionale di Canottaggio Piediluco, Italy
verdict
Rowed over
More information
race
29
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.36
Fawley
4.24
Finish
8.59
P.K. Reed & A. Triggs Hodge, Molesey Boat Club and Leander Club
beat
I. Calvo-Ortiz & A. Dominguez-Lorenzo, Itsasoko Ama Santurzi, Spain
verdict
2 ¾ lengths
More information
race
34
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.52
Finish
8.28
C.F. Nichol & T.F. Burton, Leander Club and Molesey Boat Club
beat
R.W. Burdett & R.B. Hoffman, Thames Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
39
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
4.02
Finish
8.36
I .Tsilis & V. Tzaninis, Nautical Club of Ioannina and Nautical Club Omilos Ereton, Greece
beat
J.W. Logan & C.M. Logan, Glasgow Rowing Club
verdict
3 ¼ lengths
More information
race
59
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.47
Finish
8.17
B. Rondeau & S. Lente, Club France, France
beat
E. Griffiths & J.G. Livy, The Tideway Scullers' School
verdict
Easily
More information
race
68
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.15
Fawley
3.53
Finish
8.06
FINAL - 2009
E. Murray & H. Bond, New Zealand
beat
S.B. Keeling & R.P. Di Clemente, South Africa
verdict
Easily
More information
race
6
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.07
Fawley
3.35
Finish
7.31
SEMI-FINALS - 2009
E. Murray & H. Bond, New Zealand
beat
A. Triggs Hodge & P.K. Reed
verdict
2 ½ lengths
More information
race
26
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.08
Fawley
3.34
Finish
7.25
S.B. Keeling & R.P. Di Clemente, South Africa
beat
T.D. Alfred & W.D.B. Buckland, Australia
verdict
3 lengths
More information
race
31
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
3.41
Finish
7.47
HEATS - 2009
E. Murray & H. Bond, New Zealand
beat
A.J. Holden-Smith & P.E.M. Randolph
verdict
Easily
More information
race
9
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07
Fawley
3.34
Finish
7.36
S.B. Keeling & R.P. Di Clemente, South Africa
beat
J.D. Saraidaridis & Hooper, U.S.A.
verdict
3 ½ lengths
More information
race
20
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.50
Finish
8.06
A. Triggs Hodge & P.K. Reed
beat
I.M.D. Cowell & S.J. Edmondson
verdict
1 length
More information
race
30
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07
Fawley
3.47
Finish
8.36
T.D. Alfred & W.D.B. Buckland, Australia
beat
I. Tsilis & G. Tsiompanidis, Greece
verdict
3 ½ lengths
More information
race
42
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
3.39
Finish
7.46
I. Tsilis & G. Tsiompanidis, Greece
beat
E.M. Jackson & N.P. Allwork
verdict
Easily
More information
race
19
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.46
Finish
8.08
E. Murray & H. Bond, New Zealand
beat
K.M. Mitsuoka & Y.H. Hamada, Japan
verdict
Easily
More information
race
29
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.33
Finish
7.29
A. Triggs Hodge & P.K. Reed
beat
A.P. Walker & J.W. Huppi, U.S.A.
verdict
Easily
More information
race
34
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.05
Fawley
3.43
Finish
8.05
A.J. Holden-Smith & P.E.M. Randolph
beat
M.E. French & C.P. Stevens, U.S.A.
verdict
5 lengths
More information
race
39
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.45
Finish
7.54
S.B. Keeling & R.P. Di Clemente, South Africa
beat
D.J. Bushnell & J.P. Burkett
verdict
4 lengths
More information
race
45
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
1.59
Fawley
3.39
Finish
8.01
T.D. Alfred & W.D.B. Buckland, Australia
beat
A.G. Wilkinson & W.J. Todd
verdict
Easily
More information
race
59
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
3.41
Finish
7.52
J.D. Saraidaridis & Hooper, U.S.A.
beat
A.J. Watson & P.N. Shepherd
verdict
Easily
More information
race
70
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.55
Finish
8.11
I.M.D. Cowell & S.J. Edmondson
beat
R.P. Garrod & M.J. Cannon
verdict
Easily
More information
race
80
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20*
Fawley
3.59
Finish
8.18
FINAL - 2008
S.B. Keeling & R.P. Di Clemente, South Africa
beat
O.L.E. Rueckbrodt & F. Otto, Germany
verdict
4 ¾ lengths
More information
race
5
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.08
Fawley
3.39
Finish
7.47
SEMI-FINALS - 2008
S.B. Keeling & R.P. Di Clemente, South Africa
beat
D.G. Bartlett & A.J. Haynes
verdict
Easily
More information
race
7
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.59
Finish
8.55
O.L.E. Rueckbrodt & F. Otto, Germany
beat
J. Mueller & F. Mueller, Germany
verdict
1 length
More information
race
12
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.08
Finish
8.43
HEATS - 2008
D.G. Bartlett & A.J. Haynes
beat
P.E. Poynter & M.P. Richmond
verdict
Easily
More information
race
15
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.19
Fawley
4.00
Finish
8.28
O.L.E. Rueckbrodt & F. Otto, Germany
beat
B. Szczyrba & S.G. Hunsberger
verdict
Easily
More information
race
35
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.15
Fawley
3.51
Finish
8.04
J. Mueller & F. Mueller, Germany
beat
Y. Hamada & Y. Sato, Japan
verdict
2 ½ lengths
More information
race
51
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.21
Fawley
4.00
Finish
8.24
S.B. Keeling & R.P. Di Clemente, South Africa
beat
O.J. Warner & M.J. Edge
verdict
5 lengths
More information
race
56
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.57
Finish
8.21
J. Mueller & F. Mueller, Germany
beat
D.J. Clarke & S.R. Clarke
verdict
Easily
More information
race
14
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
3.57
Finish
8.20
P.E. Poynter & M.P. Richmond
beat
S.D. Rizzo & M. P. Celano, U.S.A.
verdict
2 ½ lengths
More information
race
19
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29
Fawley
4.14
Finish
8.53
B. Szczyrba & S.G. Hunsberger
beat
A.J. Watson & P.N. Shepherd
verdict
Easily
More information
race
30
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.27
Fawley
4.15
Finish
9.02
O.J. Warner & M.J. Edge
beat
P. Meers & W. Mead, U.S.A.
verdict
Easily
More information
race
39
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.03
Finish
8.33
S.B. Keeling & R.P. Di Clemente, South Africa
beat
A.T.G. MacPherson & S.R. Cooper
verdict
Easily
More information
race
49
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.47
Finish
8.20
Y. Hamada & Y. Sato, Japan
beat
J.A. Thompson & D. Simpson
verdict
Easily
More information
race
55
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.21
Fawley
3.58
Finish
8.29
O.L.E. Rueckbrodt & F. Otto, Germany
beat
J.C. Plotycia & N.H. Chakiryan, U.S.A.
verdict
Easily
More information
race
60
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.54
Finish
8.17
D.G. Bartlett & A.J. Haynes
beat
D.E. Hook & A. Squire
verdict
Easily
More information
race
79
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.03
Finish
8.43
FINAL - 2007
R.P. Di Clemente & D. Cech, South Africa
beat
A. Penkner & J. Urban, Germany
verdict
2¾ lengths
More information
race
9
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.43*
Finish
7.44
SEMI-FINALS - 2007
R.P. Di Clemente & D. Cech, South Africa
beat
S.A. Frandsen & B.G. Williams, Canada
verdict
3¼ lengths
More information
race
27
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.43
Finish
7.52
A. Penkner & J. Urban, Germany
beat
F.J. Pragnell & J. Heard, Australia
verdict
3 lengths
More information
race
35
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.49
Finish
8.10
HEATS - 2007
F.J. Pragnell & J. Heard, Australia
beat
J.D. Waite & P.M. Beard
verdict
easily
More information
race
4
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.27
Fawley
4.09
Finish
9.01
R.P. Di Clemente & D. Cech, South Africa
beat
J. Mueller & F. Mueller, Germany
verdict
1¼ length
More information
race
8
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.28
Fawley
4.07
Finish
8.33
S.A. Frandsen & B.G. Williams, Canada
beat
M.R. Beechey & D.B. Harte
verdict
1¾ lengths
More information
race
18
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.22
Fawley
3.58
Finish
8.52
A. Penkner & J. Urban, Germany
beat
S.D. Miles & S. Bates
verdict
easily
More information
race
58
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.20
Fawley
4.00
Finish
8.44
S.D. Miles & S. Bates
beat
A.J. Watson & P.N. Shepherd
verdict
easily
More information
race
5
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.32
Fawley
4.17
Finish
9.17
M.R. Beechey & D.B. Harte
beat
A.S.M. Matheson & G.T. Weeks
verdict
easily
More information
race
19
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.22
Fawley
4.05
Finish
9.04
F.J. Pragnell & J. Heard, Australia
beat
P.J. Crozier & J.D.S. Richardson
verdict
easily
More information
race
29
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.27
Fawley
4.09
Finish
8.52
S.A. Frandsen & B.G. Williams, Canada
beat
M.G. Carroll & R.B. Morgan, Ireland
verdict
1¼ length
More information
race
35
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.11
Finish
9.15
R.P. Di Clemente & D. Cech, South Africa
beat
A.J. Haynes & D.G. Bartlett
verdict
easily
More information
race
44
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29
Fawley
4.14
Finish
9.25
J.D. Waite & P.M. Beard
beat
D.C. Ginn & D.S Free, Australia
verdict
rowed over
More information
race
54
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
n/a
Fawley
n/a
Finish
n/a
J. Mueller & F. Mueller, Germany
beat
J.E. Marcus & G.W. Kirk, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
75
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.27
Fawley
4.16
Finish
9.14
A. Penkner & J. Urbun, Germany
beat
J.V. Waldegrave & J.E. Williamson
verdict
easily
More information
race
84
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.03
Finish
9.04
FINAL - 2006
P.N. Daniels & B.G. Williams, Oxford University
beat
G. Jagar & N. Stojic, Serbia & Montenegro
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.06
Fawley
3.34
Finish
7.31
SEMI-FINALS - 2006
P.N. Daniels & B.G. Williams, Oxford University
beat
J.L. Rollason & A.Z. Gitlin, Plymouth A.Rowing Club
verdict
2¼ lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.08
Fawley
3.37
Finish
7.47
G. Jagar & N. Stojic, Serbia & Montenegro
beat
S.F. Pearson & D.A. Wyper, Jesus College, Camb & Goldie Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.05
Fawley
3.30
Finish
7.28
HEATS - 2006
G. Jagar & N. Stojic, Serbia & Montenegro
beat
P.J. Evans & P.A. Booth-Burke, City of Sheffield Rowing Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.38
Finish
7.44
P.N. Daniels & B.G. Williams, Oxford University
beat
N.D.V. Henderson & R.B. Morgan, Harvard University, U.S.A.
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
3.40
Finish
7.56
J.L. Rollason & A.Z. Gitlin, Plymouth A.Rowing Club
beat
N.P. Allwork & E.M. Jackson, Nottingham Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.52
Finish
8.12
N.D.V. Henderson & R.B. Morgan, Harvard University, U.S.A.
beat
P.M. Lock & R.G. Davies, Lymington A.Rowing Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.20
Fawley
3.55
Finish
8.17
N.P. Allwork & E.M. Jackson, Nottingham Boat Club
beat
A.J. Watson & P.N. Shepherd, Rob Roy Boat Club
verdict
4 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20*
Fawley
3.56*
Finish
8.18
S.F. Pearson & D.A. Wyper, Jesus College, Camb & Goldie Boat Club
beat
R.A. Skinner & A.D. Allison York City Rowing Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.45
Finish
8.12
P.J. Evans & P.A. Booth-Burke, City of Sheffield Rowing Club
beat
N. Hubbard & N. Marshallsay, Auriol Kensington Rowing Club
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.08
Finish
8.46
S.F. Pearson & D.A. Wyper, Jesus College, Camb & Goldie Boat Club
beat
N.J.G. Wyatt & N.V. Pickford, Cygnet Rowing Club
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.43
Finish
8.05
J.L. Rollason & A.Z. Gitlin, Plymouth A.Rowing Club
beat
R.A.D. de Kat & S.B. Hagedoorn, Holland
verdict
½ length
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.13*
Fawley
3.44*
Finish
7.41
FINAL - 2005
R.P. Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
S.A. Frandsen & B.G. Williams
verdict
4 lengths
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.39
Finish
7.41
SEMI-FINALS - 2005
R.P. Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
K.M. West & A.J. West
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.40
Finish
7.42
S.A. Frandsen & B.G. Williams
beat
B.B. Helleberg & T. Ebert, Denmark
verdict
1 length
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.39
Finish
7.39
HEATS - 2005
K.M. West & A.J. West
beat
J.A. McGrail & J.D. Smith
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.48
Finish
8.00
R.P. Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
D.J. Hartwanger & P.E. Rogers
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.51
Finish
No Time Taken
S.A. Frandsen & B.G. Williams
beat
C.P. Hayes & A.D. West
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.49
Finish
8.27
B.B. Helleberg & T. Ebert, Denmark
beat
J.D.S. Richardson & P.J. Crozier
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14
Fawley
3.46
Finish
7.58
D.J. Hartwanger & P.E. Rogers
beat
A.J. Watson & N.P. Shepherd
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.54
Finish
8.23
J.A. McGrail & J.D. Smith
beat
S.H.J. French & B.M. Green
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.20*
Fawley
3.58*
Finish
8.11
K.M. West & A.J. West
beat
S.D. Miles & S. Bates
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.44
Finish
8.03
S.A. Frandsen & B.G. Williams
beat
J.M. Woodiss-Field & D.J. Bushnell
verdict
5 lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.57
Finish
8.46
R.P. Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
Rowing Club Hardy & T.M. Johnstone
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.54
Finish
8.20
C.P. Hayes & A.D. West
beat
P.J. Evans & P.A. Booth-Burke
verdict
3 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.22
Fawley
4.02
Finish
8.37
B.B. Helleberg & T. Ebert, Denmark
beat
T.S. Dyson & T.W. Rose
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.47
Finish
8.01
J.D.S. Richardson & P.J. Crozier
beat
O. Chouarche & G.A. Sparkes
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.17
Fawley
3.50
Finish
8.22
FINAL - 2004
R.P. Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
J.A. Livingston & R.C.E.C. Dunn
verdict
4¼ lengths
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.34
Finish
7.31
SEMI-FINALS - 2004
R.P. Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
J.D.S. Richardson & P.J. Crozier
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
3.56
Finish
8.33
J.A. Livingston & R.C.E.C. Dunn
beat
P.K. Reed & D.A. Livingston
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14
Fawley
3.46
Finish
8.04
HEATS - 2004
P.K. Reed & D.A. Livingston
beat
R.M. Woods & S.M. Pollard
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.47
Finish
8.01
J.A. Livingston & R.C.E.C. Dunn
beat
A.J. Webb & A.U. Chastain-Chapman, U.S.A.
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
3.54
Finish
8.31
R.P. Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
S.H.J. French & S.M. Keating
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.56
Finish
8.34
J.D.S. Richardson & P.J. Crozier
beat
D.B. Layton & G.C.S. Smith
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.19
Fawley
3.53
Finish
8.26
P.K. Reed & D.A. Livingston
beat
M.J.A. McQuillan & I.D.J. Watson
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14
Fawley
3.45
Finish
8.10
S.H.J. French & S.M. Keating
beat
B.J. Wylie & A.J. Wylie
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.03
Finish
8.24
R.M. Woods & S.M. Pollard
beat
P.M. Gillen & M.G. Dodson
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.23*
Fawley
3.59
Finish
8.24
A.J. Webb & A.U. Chastain-Chapman, U.S.A.
beat
I. Craig & J.E.N. Price
verdict
2 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21=
Fawley
3.55
Finish
8.07
R.P. Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
B.J. Webb & J.S. Warnock
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.39
Finish
7.55
T.C. Garbett & R.C.E.C. Dunn
beat
E.J.W. Grey & A.J. Corner
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.53
Finish
8.49
J.D.S. Richardson & P.J. Crozier
beat
R.A. Stewart & A.S.M. Matheson
verdict
2¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.25
Fawley
4.01
Finish
8.29
FINAL - 2003
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
J. L. Read & B. D. Volpenhein, U.S.A.
verdict
⅓ length
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.06
Fawley
3.29
Finish
7.05
SEMI-FINALS - 2003
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
R. P Di Clement? & D. Cech, South Africa
verdict
¾ length
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.02
Fawley
3.25
Finish
7.10
J. L. Read & B. D. Volpenhein, U.S.A.
beat
S. Skelin & N. Skelin, Croatia
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.06
Fawley
3.30
Finish
7.12
HEATS - 2003
J. L. Read & B. D. Volpenhein, U.S.A.
beat
I. J. E. Townsend & K. A. Rogers
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.09
Fawley
3.36
Finish
7.53
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
D. R. N. Ellis & S. M. Robson
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.07
Fawley
3.34
Finish
7.47
S. Skelin & N. Skelin, Croatia
beat
B. M. Smith & J. J. Alexander
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.41
Finish
7.47
R. P Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
R. T. Hunter & D. J. Currie
verdict
3 lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.02
Fawley
3.39
Finish
7.49
D. R. N. Ellis & S. M. Robson
beat
N. J. Hubbard & P. F. Lennon
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.52
Finish
8.01
I. J. E. Townsend & K. A. Rogers
beat
H. O. Albee & T. J. Tunguz-Zawislak, U.S.A.
verdict
not rowed out
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.59
Finish
8.26
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
M. J. A. McQuillan & A. J. Macpherson
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.06
Fawley
3.36
Finish
7.54
B. M. Smith & J. J. Alexander
beat
E. L. Fox & R. D. Kennedy
verdict
⅔ length
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.46
Finish
7.53
J. L. Read & B. D. Volpenhein, U.S.A.
beat
P. J. Evans & M. W. Somers
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.16
Fawley
3.47
Finish
7.58
R. P Di Clement? & D. Cech, South Africa
beat
D. C. P. Beckley & O. S. Keech
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.05
Fawley
3.36
Finish
7.32
S. Skelin & N. Skelin, Croatia
beat
P. D. Cooper & Rowing Club G. Moody
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.13
Fawley
3.45
Finish
8.00
R. T. Hunter & D. J. Currie
beat
D. J. Bushnell & M. B. Partridge
verdict
3 lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.44
Finish
7.59
FINAL - 2002
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
R.P. Di Clement? & D. Cech
verdict
½ length
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.40
Finish
7.35
SEMI-FINALS - 2002
R.P. Di Clement? & D. Cech
beat
X.G. Rojas & R. Rubio
verdict
2 lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.44
Finish
7.58
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
E.W.M. Kittoe & N.C. English
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.40
Finish
7.37
HEATS - 2002
X.G. Rojas & R. Rubio
beat
M.W.Harris & P.M.Haining
verdict
¾ length
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.47
Finish
7.53
E.W.M. Kittoe & N.C. English
beat
R.Cummings & R.Newland
verdict
not rowed out
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
4.00
Finish
8.39
R.P. Di Clement? & D. Cech
beat
A.C.J. Grant & J.D. Cotter
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.34
Finish
8.13
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
A.R.Dunn & S.G.Hogsbjerg
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.46
Finish
8.18
FINAL - 2001
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
P.M. Haining & N.J. Strange, Auriol Kensington Rowing Club a
verdict
easily
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.41
Finish
7.40
SEMI-FINALS - 2001
P.M. Haining & N.J. Strange, Auriol Kensington Rowing Club a
beat
D. Kirchhoff & R. Sens, Berliner Ruder-Club, Germany?
verdict
1 length
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.35
Finish
7.32
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
R.P. Di Clement? & D. Cech, Trident Rowing Club, South Afri
verdict
3 lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.01
Fawley
3.25
Finish
7.07
HEATS - 2001
R.P. Di Clement? & D. Cech, Trident Rowing Club, South Afric
beat
C. Jespersen & H. Borch, Danmarks Rocenter, Denmark
verdict
2¼ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.45
Finish
7.54
P.M. Haining & N.J. Strange, Auriol Kensington Rowing Club a
beat
P.Milin & P. Lovric, H.V.K. Gusar Split, Croatia
verdict
3 lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.13
Fawley
3.43
Finish
7.51
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club???
beat
M.W. Harris & A.J. Macpherson, London Rowing Club
verdict
2¼ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10
Fawley
3.46
Finish
8.20
D. Kirchhoff & R. Sens, Berliner Ruder-Club, Germany?
beat
J.W.C. Searle & L. Nolan, Molesey Boat Club
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.45
Finish
8.02
C. Jespersen & H. Borch, Danmarks Rocenter, Denmark
beat
H.R. Roots & A.K. Knee-Robinson, University of London
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15*
Fawley
3.48
Finish
7.54
P.M. Haining & N.J. Strange, Auriol Kensington Rowing Club a
beat
A.V. Chastain-Chapman & R.G.F. O'Donoghue, Harvard Universit
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.06
Fawley
3.34
Finish
7.40
M.W. Harris & A. MacPherson, London Rowing Club
beat
A. Nesterov & A. Okorokov, Saratov Rowing Club, Russia
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.10*
Fawley
3.43*
Finish
7.36
J.E. Cracknell & M.C. Pinsent, Leander Club
beat
E.J.W. Grey & D.M. Richardson, Upper Thames Rowing Club and
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.01
Fawley
3.42
Finish
7.56
R.P. Di Clement? & D. Cech, Trident Rowing Club, South Afric
beat
A.H. Persson & J.P. Lerner, Yale University, U.S.A.
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.44
Finish
7.57
J.W.C. Searle & L. Nolan, Molesey Boat Club
beat
M. Hanna & N.F.L.G. Pepper, Thames Rowing Club and HSBC Rowi
verdict
5 lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15*
Fawley
3.46
Finish
7.52
P.Milin & P. Lovric, H.V.K. Gusar Split, Croatia
beat
A. Andrews & I.J. Duffey, Kingston Rowing Club?
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.12
Fawley
3.45
Finish
8.10
D. Kirchhoff & R. Sens, Berliner Ruder-Club, Germany?
beat
D.B.S. Casey & S.J. Sinclair, Bradford-on-Avon Rowing Club a
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.49
Finish
8.07
FINAL - 2000
Searle & Coode
beat
Di Clement? & Cech
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.40
Finish
7.32
SEMI-FINALS - 2000
Di Clement? & Cech
beat
Smith & Simmons
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.10
Fawley
3.39
Finish
7.40
Searle & Coode
beat
Hare & Watson
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.48
Finish
8.17
HEATS - 2000
Hare & Watson
beat
Layton & Weller
verdict
3 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.48
Finish
8.04
Washburn & Ng
beat
Pike & Maby
verdict
3 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
*2.18
Fawley
*3.55
Finish
8.16
Smith & Simmons
beat
de Froberville &Morgan
verdict
4 lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.11
Fawley
3.46
Finish
7.59
Stevens & Stevens
beat
Gilbert & Weale
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.16
Fawley
3.50
Finish
8.05
Searle & Coode
beat
Harris & Hudson
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.07
Fawley
3.35
Finish
7.44
Di Clement? & Cech
beat
Flower & Brown
verdict
4 lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.15
Fawley
3.54
Finish
8.26
Casey & Sinclair
beat
Bruxner & Hobcroft
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
*2.16
Fawley
*3.49
Finish
7.54
Searle & Coode
beat
Stevens & Stevens
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Wednesday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.43
Finish
8.04
Hare & Watson
beat
Washburn & Ng
verdict
Easily
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.45
Finish
7.53
Di Clement? & Cech
beat
Casey & Sinclair
verdict
Easily
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.09
Fawley
3.42
Finish
7.48
Smith & Simmons
beat
Cundell & Gonzalez
verdict
Easily
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.42
Finish
7.56
FINAL - 1999
Williams & Dennis
beat
Weightman & Scott
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.08
Fawley
3.36
Finish
7.25
SEMI-FINALS - 1999
Weightman & Scott
beat
Butler & Russell
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.51
Finish
8.19
Williams & Dennis
beat
Partridge & Gray
verdict
2 lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.14
Fawley
3.49
Finish
8.2
HEATS - 1999
Partridge & Gray
beat
Dupy & Bette
verdict
2 feet
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.13
Fawley
3.46
Finish
7.52
Williams & Dennis
beat
Murphy & Burke
verdict
2 lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
*2.14
Fawley
3.46
Finish
7.55
Weightman & Scott
beat
Parish & Walker
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.11
Fawley
3.42
Finish
7.55
Butler & Russell
beat
Gillard & Mulkerrins
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.15
Fawley
3.48
Finish
8.01
Murphy & Burke
beat
Heard & Jacobs
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.18
Fawley
4.05
Finish
8.53
Partridge & Gray
beat
Aiken & Flux
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.18
Fawley
3.54
Finish
8.18
Dupy & Bette
beat
Casey & Brown
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.13
Fawley
3.46
Finish
8.03
Gillard & Mulkerrins
beat
Taylor & Maby
verdict
4¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.57
Finish
8.45
Weightman & Scott
beat
Fitzgerald & Shalom
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.14
Fawley
3.5
Finish
8.28
Williams & Dennis
beat
Gromm? & Benn
verdict
1 length
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.12
Fawley
3.43
Finish
7.58
Parish & Walker
beat
Hughes & Burton
verdict
4 lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.17
Fawley
3.54
Finish
8.3
Butler & Russell
beat
Trott & Wallis
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.17
Fawley
3.56
Finish
8.39