Search results

Select a year to search for records
Select a trophy to search for records
HEATS - 2017
S.C. Duncan
beat
K. Wilkinson-Feller
verdict
Easily
More information
race
55
day
Monday
station
2 - Bucks
Barrier
1.2
Fawley
2.55+
Finish
5.99
FINAL - 2016
L.I. Scheenaard, Holland
beat
A. Beenken (Ruderverein Saarbrücken e.V., Germany)
verdict
3 1/2 lengths
More information
race
6
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.35
Fawley
4.21
Finish
8.58
SEMI-FINALS - 2016
L.I. Scheenaard, Holland
beat
R. de Jong (Delftsche Studenten Roeivereeniging Proteus-Eretes, Holland)
verdict
2 lengths
More information
race
3
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.31
Fawley
4.19
Finish
9.06
A. Beenken (Ruderverein Saarbrücken e.V., Germany)
beat
I. Adomaviciute (Academia Remigum, Lithuania)
verdict
3 1/2 lengths
More information
race
11
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.40
Fawley
4.26
Finish
9.19
HEATS - 2016
A. Beenken (Ruderverein Saarbrücken e.V., Germany)
beat
M. Madsen (Christiania Roklub, Norway), Norway
verdict
5 lengths
More information
race
5
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.39
Fawley
4.23
Finish
9.25
I. Adomaviciute (Academia Remigum, Lithuania)
beat
S.C. Casto (University of Virginia, U.S.A.)
verdict
5 lengths
More information
race
15
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.35
Fawley
4.20
Finish
9.10
R. de Jong (Delftsche Studenten Roeivereeniging Proteus-Eretes, Holland)
beat
K.L. Stiller (Tees Rowing Club)
verdict
3 1/4 lengths
More information
race
22
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.39
Fawley
4.28
Finish
9.30
L.I. Scheenaard, Holland
beat
M.K. Dukarska (Killorglin Rowing Club, Ireland)
verdict
Easily
More information
race
30
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.34
Fawley
4.20
Finish
9.17
FINAL - 2015
M. Knapkova, Czech Republic
beat
L.I. Scheenaard (Hollandia Roeiclub, Holland)
verdict
2 3/4 lengths
More information
race
12
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.40
Fawley
4.30
Finish
9.29
SEMI-FINALS - 2015
L.I. Scheenaard (Hollandia Roeiclub, Holland)
beat
L.F. Wheeler (Nottingham Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
9
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.34*
Fawley
4.23
Finish
9.32
M. Knapkova, Czech Republic
beat
J. Van der Meulen (Algemene Rotterdamsche Studenten Roeivereniging Skadi, Holland)
verdict
Easily
More information
race
17
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.40
Fawley
4.30
Finish
9.29
HEATS - 2015
L.I. Scheenaard (Hollandia Roeiclub, Holland)
beat
L. Hart (Wallingford Rowing Club)
verdict
3 lengths
More information
race
15
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.28
Fawley
4.12
Finish
8.48
L.F. Wheeler (Nottingham Rowing Club)
beat
L. Clavijo Becerril (Real Circulo Labradores de Sevilla, Spain)
verdict
Easily
More information
race
20
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.30
Fawley
4.16
Finish
9.00
M. Knapkova, Czech Republic
beat
G.I. Bailhache-Graham (Henley Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
35
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.24
Fawley
4.03
Finish
8.28
J. Van der Meulen (Algemene Rotterdamsche Studenten Roeivereniging Skadi, Holland)
beat
P.A.M. Swann (Leander Club)
verdict
2 lengths
More information
race
40
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.27
Fawley
4.07
Finish
8.39
FINAL - 2014
M. Knapkova, Czech Republic
beat
K. Gyimes, HUN
verdict
4 ½ lengths
More information
race
9
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.30
Fawley
4.12
Finish
8.50
SEMI-FINALS - 2014
M. Knapkova, Czech Republic
beat
M.K. Wilson
verdict
Easily
More information
race
8
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.35
Fawley
4.20
Finish
9.16
K. Gyimes, HUN
beat
J. Michalska-Plotkowiak, POL
verdict
4 ¾ lengths
More information
race
16
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.32
Fawley
4.15
Finish
8.49
HEATS - 2014
J. Michalska-Plotkowiak, POL
beat
M.A.M. Pepper
verdict
Easily
More information
race
5
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.38
Fawley
4.33
Finish
9.39
M. Knapkova, Czech Republic
beat
G.L. Rodriguez
verdict
Easily
More information
race
10
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.30
Fawley
4.15
Finish
9.06
M.K. Wilson
beat
J.M. Leyden
verdict
1 length
More information
race
15
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.42
Fawley
4.34
Finish
9.39
K. Gyimes, HUN
beat
E.E. Polgreen
verdict
Easily
More information
race
20
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.39
Fawley
4.30
Finish
9.24
FINAL - 2013
M. Knapkova, Czech Republic
beat
E.K. Twigg (Waiariki Rowing Club, New Zealand)
verdict
Easily
More information
race
9
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.21
Fawley
3.57
Finish
8.06‡
SEMI-FINALS - 2013
M. Knapkova, Czech Republic
beat
D.K. Flood (Leander Club)
verdict
Easily
More information
race
4
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.08
Finish
8.40
E.K. Twigg (Waiariki Rowing Club, New Zealand)
beat
V. Thornley (Leander Club)
verdict
3 ¼ lengths
More information
race
11
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.28
Fawley
4.10
Finish
8.52
HEATS - 2013
V. Thornley (Leander Club)
beat
L.F. Wheeler (Nottingham Rowing Club)
verdict
2 lengths
More information
race
15
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.12
Finish
8.48
E.K. Twigg (Waiariki Rowing Club, New Zealand)
beat
U.N. Grobler (Tuks Rowing Club, South Africa)
verdict
¾ length
More information
race
20
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.27
Fawley
4.07
Finish
8.35
M. Knapkova, Czech Republic
beat
P.J. Whittaker (Nottingham Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
42
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.31
Fawley
4.12
Finish
8.40
D.K. Flood (Leander Club)
beat
N.C. Spencer (Nottingham Rowing Club)
verdict
4 lengths
More information
race
44
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.31
Fawley
4.16
Finish
9.00
FINAL - 2012
I.R. Penney, Canada
beat
K. Pajusalu (Estonia)
verdict
Easily
More information
race
2
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.45
Fawley
4.37
Finish
9.47
SEMI-FINALS - 2012
K. Pajusalu (Estonia)
beat
L. Schiavone (Italy)
verdict
Easily
More information
race
36
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.43
Fawley
4.37
Finish
10.03
I.R. Penney, Canada
beat
S. Puspure (Ireland)
verdict
2 lengths
More information
race
40
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.46*
Fawley
4.46*
Finish
9.57
HEATS - 2012
S. Puspure (Ireland)
beat
P.J. Whittaker (Nottingham Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
30
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.57
Fawley
4.59
Finish
10.31
K. Pajusalu (Estonia)
beat
I.C. Walsh (London Rowing Club)
verdict
Easily
More information
race
60
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.48
Fawley
4.46
Finish
9.56
L. Schiavone (Italy)
beat
K. Johnson (Leeds Rowing Club)
verdict
3 ½ lengths
More information
race
63
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.51
Fawley
4.58
Finish
10.51
I.R. Penney, Canada
beat
A. McNamara (Australia)
verdict
Easily
More information
race
67
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.46
Fawley
4.43
Finish
10.04
FINAL - 2011
M. Knapkova, Czech Republic
beat
G.L. Stone, Cambridge Boat Club, U.S.A.
verdict
2 ½ lengths
More information
race
3
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.02
Finish
8.17
SEMI-FINALS - 2011
G.L. Stone, Cambridge Boat Club, U.S.A.
beat
F.P. Dekker, Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland
verdict
4 ½ lengths
More information
race
12
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.05
Finish
8.32
M. Knapkova, Czech Republic
beat
A. Tsiavou, Nautical Club of Igoumenitsa, Greece
verdict
2 lengths
More information
race
16
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
3.58
Finish
8.17
HEATS - 2011
A. Tsiavou, Nautical Club of Igoumenitsa, Greece
beat
M. Edmunds, Australian Institute of Sport, Australia
verdict
4 lengths
More information
race
10
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.27
Fawley
4.06
Finish
8.34
M. Knapkova, Czech Republic
beat
A. Labots, Roeivereeniging Studenten Vreie Universiteit Okeanos, Holland
verdict
Easily
More information
race
20
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.24
Fawley
4.04
Finish
8.32
F.P. Dekker, Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland
beat
K. Wielaard, Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland
verdict
2 ¼ lengths
More information
race
25
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.29
Fawley
4.12
Finish
8.41
G.L. Stone, Cambridge Boat Club, U.S.A.
beat
K. Johnson, Leeds Rowing Club
verdict
4 lengths
More information
race
41
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.28
Fawley
4.07
Finish
8.37
FINAL - 2010
M. Knapkova, Czech Republic
beat
G.L. Stone, Cambridge Boat Club, U.S.A.
verdict
3 ½ lengths
More information
race
2
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.31
Fawley
4.19
Finish
9.16
SEMI-FINALS - 2010
G.L. Stone, Cambridge Boat Club, U.S.A.
beat
E. Twigg, Hawkes Bay Rowing Club, New Zealand
verdict
Sculled over
More information
race
6
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.19
Finish
9.17
M. Knapkova, Czech Republic
beat
D.K. Flood, Leander Club
verdict
Easily
More information
race
20
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.26
Fawley
4.04
Finish
8.30
HEATS - 2010
E. Twigg, Hawkes Bay Rowing Club, New Zealand
beat
M. Hayashi, Yamoto Rowing Club, Japan
verdict
4 ½ lengths
More information
race
5
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.35
Fawley
4.19
Finish
9.10
G.L. Stone, Cambridge Boat Club, U.S.A.
beat
E. Bello, Centro Nazionale di Canottaggio Piediluco, Italy
verdict
4 ½ lengths
More information
race
10
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.35
Fawley
4.16
Finish
8.59
M. Knapkova, Czech Republic
beat
M.K. Wilson, Imperial College London
verdict
Easily
More information
race
20
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.27
Fawley
4.09
Finish
8.47
D.K. Flood, Leander Club
beat
A.E. Freeman, Wallingford Rowing Club
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
42
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.30
Fawley
4.18
Finish
9.06
M.K. Wilson, Imperial College London
beat
D. Mallison, Quintin Boat Club
verdict
Easily
More information
race
20
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.48
Fawley
4.43
Finish
10.08
M. Hayashi, Yamoto Rowing Club, Japan
beat
A. Iwamoto, Yamoto Rowing Club, Japan
verdict
3 lengths
More information
race
30
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.42
Fawley
4.29
Finish
9.34
A.E. Freeman, Wallingford Rowing Club
beat
M.J. Gay, Union Boat Club, U.S.A.
verdict
Easily
More information
race
40
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.50*
Fawley
4.49*
Finish
9.59
E. Bello, Centro Nazionale di Canottaggio Piediluco, Italy
beat
L. Marshall, Nottingham Rowing Club
verdict
3 ½ lengths
More information
race
60
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.41*
Fawley
4.37*
Finish
9.29
FINAL - 2009
E. Twigg, New Zealand
beat
G.L. Stone, U.S.A.
verdict
2 ¼ lengths
More information
race
3
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.27
Fawley
4.10
Finish
8.46
SEMI-FINALS - 2009
E. Twigg, New Zealand
beat
E.M. Tomek, U.S.A.
verdict
5 lengths
More information
race
12
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.32
Fawley
4.20
Finish
9.22
G.L. Stone, U.S.A.
beat
J. Haigh, New Zealand
verdict
¾ length
More information
race
38
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.39
Fawley
4.29
Finish
9.04
HEATS - 2009
J. Haigh, New Zealand
beat
T. Cao, China
verdict
4 ½ lengths
More information
race
5
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.31
Fawley
4.15
Finish
9.09
G.L. Stone, U.S.A.
beat
M.E. Kalmoe, U.S.A.
verdict
2 ¾ lengths
More information
race
10
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.32
Fawley
4.15
Finish
8.50
E.M. Tomek, U.S.A.
beat
Y.A. Burraston, Australia
verdict
Easily
More information
race
60
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.30
Fawley
4.15
Finish
9.00
E. Twigg, New Zealand
beat
Z.A. Novak
verdict
4 lengths
More information
race
64
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.37
Fawley
4.28
Finish
9.13
Y.A. Burraston, Australia
beat
A. Labots, Holland
verdict
3 ¾ lengths
More information
race
55
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.34
Fawley
4.21
Finish
9.02
G.L. Stone, U.S.A.
beat
C. Aitken
verdict
3 lengths
More information
race
60
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.37
Fawley
4.26
Finish
9.16
FINAL - 2008
C. Ryan, Ireland
beat
M.H. Pauls
verdict
3 ½ lengths
More information
race
13
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.34
Fawley
4.21
Finish
9.18
SEMI-FINALS - 2008
M.H. Pauls
beat
J.L. Hammond, Belgium
verdict
Easily
More information
race
31
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
3.06
Fawley
5.23
Finish
11.25
C. Ryan, Ireland
beat
A. Labots, Holland
verdict
Easily
More information
race
35
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.55
Fawley
5.04
Finish
10.28
HEATS - 2008
J.L. Hammond, Belgium
beat
L.J. Rowbotham
verdict
1 ½ lengths
More information
race
5
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
*2.35
Fawley
*4.22
Finish
9.01
C. Ryan, Ireland
beat
F.H. Jacob
verdict
Easily
More information
race
20
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.30
Fawley
4.17
Finish
9.08
M.H. Pauls
beat
H.J. Arthur, South Africa
verdict
1 ¼ lengths
More information
race
30
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
*2.38
Fawley
*4.25
Finish
9.14
A. Labots, Holland
beat
E.M. Johnstone
verdict
1 ½ lengths
More information
race
64
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
*2.41
Fawley
4.31
Finish
9.20
FINAL - 2007
M. Guerette, U.S.A.
beat
J.C. Goldsack
verdict
easily
More information
race
16
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.39
Fawley
4.26
Finish
9.24
SEMI-FINALS - 2007
J.C. Goldsack
beat
E .C. O'Hanlon, Australia
verdict
easily
More information
race
6
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.46
Fawley
4.36
Finish
9.39
M. Guerette, U.S.A.
beat
L. Blondelle, Belgium
verdict
4½ lengths
More information
race
37
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.43
Fawley
4.31
Finish
9.32
HEATS - 2007
E .C. O'Hanlon, Australia
beat
H.S. Gehman, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
10
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
3.00*
Fawley
5.04*
Finish
10.41
J.C. Goldsack
beat
K. Galama, Holland
verdict
easily
More information
race
20
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.54
Fawley
4.50
Finish
10.39
M. Guerette, U.S.A.
beat
V.O.N. Klaassen, Holland
verdict
easily
More information
race
30
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.51
Fawley
4.45
Finish
10.08
L. Blondelle, Belgium
beat
C.L. Infantino, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
65
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.51
Fawley
4.52
Finish
10.26
FINAL - 2006
S. Balmary, France
beat
M. van Eupen, Holland
verdict
easily
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.26
Fawley
4.12
Finish
8.42
SEMI-FINALS - 2006
M. van Eupen, Holland
beat
M.H. Pauls, Imperial College London
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.31
Fawley
4.11
Finish
8.39
S. Balmary, France
beat
N.F. Fiechter, Tideways Scullers' School
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.03
Finish
8.27
HEATS - 2006
S. Balmary, France
beat
C.L. Infantino, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.31
Fawley
4.16
Finish
8.48
M.H. Pauls, Imperial College London
beat
L.D. Norris, Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.38
Fawley
4.27
Finish
9.44
N.F. Fiechter, Tideways Scullers' School
beat
H. Boyle, Ireland
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.38
Fawley
4.24
Finish
9.08
M. van Eupen, Holland
beat
N.M.J. Hoogesteger, Durham University
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.32
Fawley
4.14
Finish
8.54
FINAL - 2005
R. Neykova, Bulgaria
beat
F.M. Milne, Melbourne University, Australia
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.27
Fawley
4.12
Finish
8.52
HEATS - 2005
R. Neykova, Bulgaria
beat
E. Kell, Mosman Rowing Club, Australia
verdict
3¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.36
Fawley
4.26
Finish
9.14
F.M. Milne, Melbourne University, Australia
beat
A.L. Finn, The Tideway Scullers' School
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.40
Fawley
4.36
Finish
9.46
FINAL - 2004
C.S. Bishop, U.S.A.
beat
R. Geyser, Trident Rowing Club, South Africa
verdict
Easily
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.38
Fawley
4.23
Finish
8.59
SEMI-FINALS - 2004
R. Geyser, Trident R.C, South Africa
beat
A.H.M. Beever, Leander Club
verdict
¾ length
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.52*
Fawley
4.47*
Finish
10.00
C.S. Bishop, U.S.A.
beat
L.D. Norris, Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.40
Fawley
4.30
Finish
9.25
HEATS - 2004
A.H.M. Beever, Leander Club
beat
S.J. Wilkins, Wallingford Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.39
Fawley
4.26
Finish
9.28
R. Geyser, Trident R.C, South Africa
beat
L.K. Collins, Nottingham & Union Rowing Club
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.48
Fawley
4.48
Finish
10.29
L.D. Norris, Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
beat
D. Egerton-Warburton, Australia
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.29
Fawley
4.39
Finish
10.02
C.S. Bishop, U.S.A.
beat
K.J. Knowler, Canberra Rowing Club, Australia
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.43
Fawley
4.34
Finish
9.32
L.K. Collins, Nottingham & Union Rowing Club
beat
P. M. Jackson, U.Boat Club, Canada
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.49
Fawley
4.45
Finish
10.22
C.S. Bishop, U.S.A.
beat
C. Giacomazzi,? G. S. V. del R., Italy
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.49
Fawley
4.46
Finish
9.53
FINAL - 2003
C. J. Oliver, Australia
beat
D. R Martin, Australia
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.31
Fawley
4.14
Finish
8.48
SEMI-FINALS - 2003
C. J. Oliver, Australia
beat
S. L. Norwood, Canada
verdict
1 length
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.25
Fawley
4.07
Finish
8.39
D. R Martin, Australia
beat
N. K. L. Ashcroft
verdict
2 lengths
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.32
Fawley
4.17
Finish
8.51
HEATS - 2003
D. R Martin, Australia
beat
C. Will, Germany
verdict
2½ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.30
Fawley
4.15
Finish
8.53
N. K. L. Ashcroft
beat
M. L. Africa, Canada
verdict
1 length
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.37
Fawley
4.25
Finish
9.07
C. J. Oliver, Australia
beat
A. J. Sanders
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.30
Fawley
4.17
Finish
8.56
S. L. Norwood, Canada
beat
L. D. Norris
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.31
Fawley
4.17
Finish
8.58
N. K. L Ashcroft
beat
T. M. Duncan
verdict
3¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.33*
Fawley
4.22
Finish
9.08
D. R. Martin, Australia
beat
C. Shalhoub
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.33
Fawley
4.21
Finish
9.01
L. D. Norris
beat
E. E. Booker
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.41
Fawley
4.29
Finish
9.13
S. L. Norwood, Canada
beat
N. C. Absolom
verdict
easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.39
Fawley
4.24
Finish
9.15
FINAL - 2002
R. Neykova, Bulgaria
beat
K. Rutschow-Stomporowski
verdict
Easily
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.28
Fawley
4.13
Finish
9.03
SEMI-FINALS - 2002
K. Rutschow-Stomporowski
beat
G. Batten
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.28
Fawley
4.08
Finish
8.41
R. Neykova, Bulgaria
beat
S. Balmary
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.30
Fawley
4.14
Finish
8.47
HEATS - 2002
G. Batten
beat
E.J. Clarke
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.38
Fawley
4.27
Finish
9.30
S. Balmary
beat
H.C. Mangan
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.40
Fawley
4.29
Finish
9.18
K. Rutschow-Stomporowski
beat
S. Hutchings
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.29
Fawley
4.17
Finish
9.01
H.C. Mangan
beat
R. Quinn
verdict
2 feet
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.46*
Fawley
4.34*
Finish
9.28
FINAL - 2001
E. Karsten, Minsk City Club, Belarus
beat
K. Rutschow-Stomporowski, Ruderklub am Wannsee, Germany
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.30
Fawley
4.14
Finish
8.47
SEMI-FINALS - 2001
K. Rutschow-Stomporowski, Ruderklub am Wannsee, Germany
beat
K.E. Goodrich, Potomac Boat Club, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.28
Fawley
4.11
Finish
8.45
E. Karsten, Minsk City Club, Belarus
beat
G. Batten, Thames Rowing Club
verdict
4½ lengths
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.23
Fawley
4.04
Finish
8.33
HEATS - 2001
K. Rutschow-Stomporowski, Ruderklub am Wannsee, Germany
beat
A.L.V. Van Leemputten, Queen's Tower Boat Club
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.34
Fawley
4.19
Finish
9.13
E. Karsten, Minsk City Club, Belarus??
beat
G.K. Simpson, Thames Tradesmen's Rowing Club
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.36
Fawley
4.27
Finish
9.16
G. Batten, Thames Rowing Club
beat
S.A. O'Brien, Commercial Rowing Club, Ireland
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.34
Fawley
4.25
Finish
9.17
B.E. Snaith, Queen's Tower Boat Club?
beat
K.E. Goodrich, Potomac Boat Club, U.S.A.
verdict
easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.38
Fawley
4.24
Finish
9.16
K. Rutschow-Stomporowski, Ruderklub am Wannsee, Germany
beat
H.C. Mangan, Liverpool Victoria Rowing Club
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.28
Fawley
4.11
Finish
8.48
G. Batten, Thames Rowing Club
beat
T.A. Langlands, Leander Club
verdict
4¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.25
Fawley
4.02
Finish
8.36
B.E. Snaith, Queen's Tower Boat Club?
beat
V.M.E. Wood, Upper Thames Rowing Club
verdict
½ length
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.38
Fawley
4.25
Finish
9.07
E. Karsten, Minsk City Club, Belarus??
beat
J.D. Lancaster, Thames Tradesmen's Rowing Club
verdict
5 lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.41
Fawley
4.33
Finish
9.22
K.E. Goodrich, Potomac Boat Club, U.S.A.
beat
E. Butler-Stoney, Wallingford Rowing Club
verdict
5 lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.34
Fawley
4.16
Finish
8.57
FINAL - 2000
D. K. Flood
beat
M. H. Brandin
verdict
1 length
More information
race
day
Sunday
station
2 - Bucks
Barrier
2.35
Fawley
*4.25
Finish
9.12
SEMI-FINALS - 2000
D. K. Flood
beat
R. J. Romero
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.32
Fawley
4.16
Finish
9.06
M. H. Brandin
beat
L Cretchley
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.38
Fawley
4.27
Finish
9.11
HEATS - 2000
R. J. Romero
beat
N. Acerra
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.40
Fawley
4.37
Finish
9.51
L. H. Carey
beat
M. E. Wood
verdict
4¼ lengths
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.35
Fawley
4.24
Finish
9.15
L Cretchley
beat
L. E. Middleton
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.35
Fawley
4.22
Finish
9.04
L Cretchley
beat
E. Butler-Stoney
verdict
1½ lengths
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.37
Fawley
4.22
Finish
9.00
D. K. Flood
beat
L. H. Carey
verdict
Easily
More information
race
day
Wednesday
station
1 - Berks
Barrier
2.32
Fawley
4.16
Finish
9.04
M. H. Brandin
beat
H. M. Taylor
verdict
Easily
More information
race
day
Wednesday
station
2 - Bucks
Barrier
2.31
Fawley
4.15
Finish
8.50
R. J. Romero
beat
C. F. Jones
verdict
2¾ lengths
More information
race
day
Wednesday
station
2 - Bucks
Barrier
2.35
Fawley
4.20
Finish
9.07
FINAL - 1999
K.Rutschow
beat
Brandin withdrawn
verdict
Sculled over
More information
race
day
Sunday
station
1 - Berks
Barrier
2.39
Fawley
4.28
Finish
9.09
SEMI-FINALS - 1999
M.H.Brandin
beat
F.J.P.Houghton
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
1 - Berks
Barrier
2.45
Fawley
4.4
Finish
9.44
K.Rutschow
beat
K.R.McClelland-Brooks
verdict
Easily
More information
race
day
Saturday
station
2 - Bucks
Barrier
2.38
Fawley
4.27
Finish
9.2
HEATS - 1999
K.R.McClelland-Brooks
beat
G.Barz
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.44
Fawley
4.34
Finish
9.29
K.Rutschow
beat
D.K.Flood
verdict
Easily
More information
race
day
Friday
station
2 - Bucks
Barrier
2.33
Fawley
4.19
Finish
9.15
M.H.Brandin
beat
A.Mowbray
verdict
3½ lengths
More information
race
day
Friday
station
1 - Berks
Barrier
2.35
Fawley
4.2
Finish
9.01
F.J.P. Houghton
beat
R.J. Romero
verdict
1¾ lengths
More information
race
day
Thursday
station
2 - Bucks
Barrier
2.41
Fawley
4.32
Finish
9.33
K.R.McClelland-Brooks
beat
A.R.Watt
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
*2.38
Fawley
*4.27
Finish
9.22
A. Mowbray
beat
C.Gosling
verdict
Easily
More information
race
day
Thursday
station
1 - Berks
Barrier
2.4
Fawley
4.27
Finish
9.32